12 aylık bebek neler yapar?

0
10465

Cemre’nin birinci yaş doğum gününü kutladık bile.. Zaman ne çabuk geçiyor… Birinci yaş ile birlikte pek çok yenilik var hayatımızda.

Örneğin Cemre artık arabada uyuya kalmıyor, eskiden uykusu olmasa da her arabaya bindiğimizde uyurdu, artık kendisi oturup dışarıyı seyrediyor:)

Fiziksel Gelişim; Cemre artık ayakta durabiliyor, yeni yeni iki üç adım atmaya başladı. Yürüme bu aralar geliştirdiği bir konu. Adım attıkça gülüyor ve zevk alıyor. Doktorlar, eskiden yürümeyi hızlandırdığı düşünülen yürüteçleri artık önermiyorlar, 2 çocuktan sonra benim anladığım çocuk ne zaman hazır olursa ancak o zaman yürüyor, ne daha önce ne de daha sonra..

Dans etmeyi, müziği çok seviyor, bazen müzik yokken bile zıplıyor. Bu ara ayağa kalkıp ayakta da sağa sola sallanarak oynamaya başladı.

cemre1yas

İnce motor becerileri; artık yerdeki küçük nesneleri alıp ağzına atıyor, ilk defa keşfedeceği bir şeyi ne olursa olsun önce ağzına sokuyor ve tadına bakıyor.

Ablasının dahil olduğu tüm oyunlara o da dahil olmak istiyor. Kitaplara ilgisi arttı, hayvan resimlerini gösterince kendi dilinde adını söylüyor. Ce -cee oyunları hala favorimiz, saklanmayı, bulunmayı, emekleyerek yakalama oynamayı seviyor.

Sinirlenince bağırıyor, elinden bir şey alınınca çok kızıyor. Son zamanlardaki en büyük keşfi ağlayınca ağladığı nesneyi elde edebileceği, bunu kullanmaya başladı bile.. Biri bu bebek daha 1 yaşında mı demişti:) ?

Karşılıklı oturduğumuzda ben topu atıyorum o da bana geri yolluyor daha doğrusu yollamaya çalışıyor, atınca çoğunlukla geriye veya sağa-sola gidiyor.

Giydirirken değil ama soyunurken kollarını kaldırarak yardım ediyor, bir de etrafta bir elbise bulunca kafasına geçirip giymeye çalışıyor kendince.

İlk kelimeleri; nene, dede, hav hav hav, del del del (gel,gel,del)

Beslenme; bulamaç çorbaları başından beri çok sevmemişti, yiyor ama çok istekli değil. Yetişkin yemeklerini daha çok beğeniyor. Favorileri et, balık ve bulgur pilavı.

Biz sofraya oturduğumuzda o da mutlaka oturmak ve masanın bir parçası olmak istiyor, tabi eş zamanlı atıştırmak da bir diğer talebi. Akşam yemek saatlerinde uyuşmayınca sıra ile yemek yeyip onu eş zamanlı bebek odasına oyalama eğilimine girebiliyoruz. Ya da biz yemek yerken onu da sandalyesine oturtup ona meyve-elma saati yapıyoruz.

Beslenme düzenimiz 11. ay ile aynı. Bu aydan sonra toz mama kullanımını bırakıp inek sütüne geçeceğiz, ne mutlu bize… Süt olarak Silivri’de çiftliği olan Aysun the Sütçü’nün sütlerini tüketiyoruz. Yoğurdu da bu sütten yapıyoruz. Yine kendi ürünleri olan taze kaşar da Nisan’ın favori peyniri şu dönem. Bu süte organik tedarikçilerimizle erişiyoruz.

Cemre kendi tüketebildiği minik şeyleri kendi elleriyle yiyor; bulgur pilavı, minik balık veya minik et-kıyma parçaları, elma vb. Olabildiğince bu konuda onu teşvik ediyoruz. Bana da ver deyince bize de yedirmeye çalışıyor.

Önemli not: bu ay grubundaki tüm bebekler aynı gelişimi göstermeyebilirler, bunlar bizim yaşadığımız tecrübelerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here