Vialand Canlı Müze gezisi

0
883

Müzenin canlısı mı olur dediğinizi duyar gibiyim, ama bu müze sahiden canlı, eserlere dokunmak, fotoğraf çektirmek, onları hissetmek burada serbest.

Canlı müzede Picasso, Monet, Van Gogh gibi sanatçıların eserlerini görmek, o eserlerin bir parçası gibi hissetmek ve onlara dokumak için harika bir yer. İlk olarak Kore’de açılmış, uzak doğuda 10 adet canlı müze varmış. Müze hayalle gerçeğin üç boyutlu sanatla birleştiği bir deneyim yaşatıyor.

Ünlü ressamların eserlerinin reprodüksiyonları, insanlık tarihinin ortak hafızasına kazınmış fotoğraf ve imajların üç boyutlu video ve animasyon olarak yeniden hazırlanmış versiyonları da yer alıyor. Müzede kılıktan kılığa girmek mümkün, bir saate tutunup düşmemek,

çokcukla-gezilebilecek-yerler_canlı-müze_6

veya bir uçak pilotu olmak çok kolay..

çokcukla-gezilebilecek-yerler_canlı-müze_8

Fotoğraflar ve resimler arasında gezerken hem gördüklerimizi konuşmak hem de onun dilinden ve dünyasından dinlemek oldukça keyifli. Çocukla gidilebilecek diğer müzelere göre gezmesi de  pek eğlenceli.

çokcukla-gezilebilecek-yerler_canlı-müze_7

En sevdiğimiz bölümlerden biri de Marilyn Monroe enstelasyonuydu. Minik bir rüzgar gülünü küçücük bir daireden üflüyorsunuz, o daha büyük rüzgar güllerini harekete geçiriyor..

rüzgar-gülü-

Bir de yaklaşınca müzik aletleri çalmaya başlayan tablolar vardı, bunlara Nisan bayıldı, bir yaklaştı bir uzaklaştı…

Müzeye yetişkinler tarafından yoğun ziyaret vardı, hatta en küçük ziyaretçi Nisan’dı, ama hiç sıkılmadı. Kaç yaş için uygun derseniz bence 2+ için uygun ve uzak olsa da kesinlikle görülmeye değer bir yer.

Müze Vialand AVM’nin içinde(yani oyun parkının içinde değil), kapalı alanda, iki katlı, gezinti bir kaç saat sürebiliyor. Girişi AVM içinden, ulaşım ve diğer bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 20tl.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here