Urla plajları ve restoranları

0
8361

Önceki yazılarda kalabalık aile olarak Urla’da ev kiralama maceramızı anlatmıştım. Sıra Urla’nın denizleri, yemekleri ve gezmelerinde…

Öncelikle belirtmeliyim ki Urla’nın havası çok temiz. Nem oranı oldukça düşük ve sık sık çıkan tatlı esintiler çok rahatlatıyor. Klimasız ortamda bile çok terlemiyorsunuz. Fiyat olarak Çeşme ile karşılaştırdığınızda çok daha uygun fiyatlara tatil yapmanız mümkün.

URLA PLAJLARI

 • Çeşmealtı’nda harika mini plajlar mevcut, körfez olduğu için su oldukça ılık/sıcak. Bu plajlara girişler ortalama 10tl civarında.
 • Biraz daha uzaktaki koyları görmek isteyenler için yol tarifi şöyle; Urla merkezden otogara doğru devam edin, otogarı geçtikten hemen sonra sağda bir sapaktan Demircili, Bademler ve Kuşçular köylerine giden yola ayrılırsınız. Bu sapaktan girince uzun zeytin bahçeleri sizi karşılar, manzara muhteşemdir. Hemen akabinde bir çamlık ormanla buluşursunuz, orman yolunda kendinizi Ege’de değil Karadeniz’de hissedebilirsiniz. Bu orman yolu dağların arkasından sizi denize ulaştırır.
 • Eğer Demircili tabelalarını takip ederseiz köye ve koya ulaşabilirsiniz. Demirclli koyunda deniz çivi gibi soğuk, berrak, müthiş bir açık deniz suyu. Denize girince gerçekten denize girdiğinizi hissediyorsunuz. Su Bozcaada’nın soğuk denizi ile yarışır. Urla körfezinde olmayan bu koy, dışarıya Ege Denizi’ne bakıyor ve soğukluğu da bundan kaynaklanıyor. Koyda Deniz Yıldızı adında güzel bir tesis de mevcut. Deniz yıldızı hafta içi araba başına fiyatlanıyor ve 15tl.
 • Aynı köy yolundan Altınköy tabelalarını takip ederseniz Marika Beach’e ulaşırsınız. Urla’da gördüğüm tek kumlu plaj burası. Olukça güzel ve keyifli bir tesis, Çeşme’nin bir çok plajından daha güzel. Giriş haft aiçi kişi başı 10tl. Marika plajına gelmeden önce yolda sizi Altınköy evleri karşılar. Gerçekten muhteşem evler, yaşanılacak ve yaşlanacak kadar güzel bir evler yapmışlar.

urla-plajları-marika

 • Urla halkının önemli bir bölümü geçimini balıkçılık ile sağlıyor, neredeyse her mevsim taze balık yemek mümkün. Özbek koyunda hem denize girebilir hem de Akın’ın Yeri’nde harika balıklar tadabilirsiniz. Özbek koyunda deniz git git boyu geçmeyen denizlerden.

URLA SOKAKLARI

 • Urla merkezde kurulan Sanat Sokağı’nda her Cumartesi sanatçılarla buluşmak, rengarenk standları gezmek mümkün. Bu sokakta her şey el emeği göz nuru. Kaliteli müzik dinleyip sanatçılarla hoş sohbet edebileceğiniz muhteşem bir yer burası. Resim yapan bir ressamı çalışırken izleyebilir veya bir antikacı ile uzun uzun sohbet edebilirsiniz.

urla-sanat-sokağı

 • Urla pazarından taze sebze-meyve alabilirsiniz. Ekolojik pazar Çarşamba günleri eski Tamirhane binası içinde kuruluyor. Cumartesi’leri Liman pazarı, Cuma günleri de Otogar’ın karşısına pazar kuruluyor.

urla-pazarı

 • Urla’da her daim tarım yapan üreticilerle tanışmak mümkün. Zahide teyzeyi önceki yazılarda anlatmıştım.

URLA RESTORANLARI

 • Ege mutfağının leziz yemekleri ile tanışmak için harika bir lokanta Beğendik Ağbi. Çarşı içinde yer alıyor, etli ve zeytinyağlı ege lezzetleri sahiden şahane.
 • Yörük Aile Evi Lokantası yazının başında anlattığım köy yolu üzerinde, yemyeşil ağaçların altında güzel yemek yiyebileceğiniz, çocuğunuzun parkta iyi vakit geçirebileceği çok güzel bir yer. Urla güveci ile meşhur ama 3 saatte pişiyor, bir önceki günden arayıp bilgi vermeniz lazım. En sıcak günlerde bile her zaman tatlı tatlı esiyor.

urla-yoruk-aile-evi

 • Urla körfezine şöyle tepeden izlemek isterseniz gidebileceğiniz en güzel yer Messt Cafe. Gün batmadan giderseniz gün batımını da burada izleyebilirsiniz. Tüm Urla ayaklarınızın altında, yemekler oldukça başarılı ortam çok rahat ve keyifli.

Yolunuz eğer Ağustos’ta Urla’ya düşerse; 15 ağustos’ta Urla’da Bağbozumu Şenlikleri var, bir sonraki hafta da bir tiyatro festivali başlıyor.

Mutlu tatiller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here