Çocuğum tırnak yemeye başladıysa…

0
827

Çocuklar okul öncesi dönemde birçok sebebe bağlı olarak tırnak yeme davranışı gösterebilirler. Tırnak yemeyle benzer olarak parmak emme, burun karıştırma, saç yolma, kirpik koparma gibi davranışlarla bedenlerine yönelebilirler. Okul öncesi dönemde başlayan kaygı giderici bu tarz davranışlar, ilerleyen yaşlarda, ergenlikte ve yetişkinlikte de devam edebilir.

Bu durum öncelikle geçici bir baş etme yöntemi olarak düşünülmeli, bir duygunun davranışsal dışa vurumu olarak tanımlanmalı ve üzerinde çocuğun dikkatini çekecek şekilde çok da fazla durulmamalıdır. Ama ileride yetişkinlikte de devam eden bir alışkanlığa dönmemesi için bu davranışın altında ne varsa analiz edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Çocuklar neden tırnak yerler?

  • Stres
  • Korku
  • Kaygı
  • Can sıkıntısı
  • Alışkanlık
  • Güvensizlik

Çocuğunuz, içten gelen bir gerginliği bastırmak için otomatik bir şekilde tırnak yiyorsa ya da onu kaygılandıracak her hangi bir olayın öncesinde tırnak yediğini fark ediyorsanız, bunun çocuğunuzun bir baş etme yöntemi olduğunu düşünmeniz ve çok da endişelenmemeniz uygundur. Üzerinde fazla durmadığınızda çocuğunuz tırnak yemeği kendisi kesebilir. Ancak kesmediği durumlar da olabilir. Eğer tırnak yeme davranışı bir alışkanlığa dönmeye başladıysa ve artık her fırsatta tırnağını yiyorsa ona yardımcı olmanız gerekebilir.

Çocuğunuza yardım etmek için;

–          Tırnak yemenin altında yatan her ne varsa bunu tespit etmeniz önemlidir.

  • Çocuğunuz tırnak yemeğe başlamadan hemen önce ne yaşamış olabilir ve hangi duygu onu rahatsız ediyor olabilir?
  • Çocuğunuzun tırnak yediğini fark ettiğiniz dönemde, yaşamış olabileceği stres yaratan herhangi bir yaşam olayı var mı?
  • Evde veya okulda taklit edebileceği tırnak yiyen bir kişi var mı? Çocuklar eğer ki model aldıkları kişi tırnak yiyorsa onları taklit etmek için de tırnak yemeğe başlayabilirler.

Bunu tespit ettikten sonra duygusu ile ilgili olarak çocuğunuzla konuşabilir, model olan biri varsa onun tırnak yememesi konusunda uyarabilir, stresli bir yaşam olayı varsa bunun için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

–          Çocuğunuz tırnak yerken doğrudan bu davranışa odaklanmanızı önermeyiz. “Tırnağını yeme!” gibi doğrudan davranışı hedef alan ifadeler çocuk eğer bunu bilinçsizce yapıyorsa farkında olmasını sağlayacak ve o zaman kalıcı bir davranış halini alma riski olacaktır. Bunun yerine yanına gidip duygusunu anlamaya çalışabilirsiniz.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here