Evde bağımlılık yaratan teknoloji okulda neden yaratmıyor

0
963

Bu yazıda Dr. Özgür Bolat’ın ‘Evde bağımlılık yaratan teknoloji okulda neden yaratmıyor?‘ seminer çıktılarını bulabilirsiniz.

Dr. Özgür Bolat ‘Çocuklar ortalama olarak günde 5.5 saat teknoloji ile geçiriyorlar’ istatistiğini vererek başladı. Bu süreye 2.5 saat daha eklesek günlük almamız gereken uyku zamanına ulaşıyoruz. Günde 5.5 saat ayda 165 saat (yaklaşık 7 gün) yılda 1980 saat (82 gün) ediyor…

Aslında aşağıdaki tablo çocukların evde teknolojiyi neden tercih ettiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Evdeki teknoloji çocuklar için oldukça eğlenceli ama bu kadarla bitmiyor çocuklar teknoloji ile diğer ihtiyaçlarını da karşılıyorlar..

ozgur-bolat-eğitim-notları-1
İnsanların, hatta hayvanların en mutlu oldukları anlar ‘Hayatın kontrolünün kendi ellerinde olduğu hissettikleri anlarmış’. Hayatları kendi kontrollerinde olduğunda filler daha uzun yaşıyor, fareler daha uzun yüzebiliyor…

  • İnsan özerklik ister…

Dr. Özgür Bolat farklı dönemlerde farklı yaş gruplarında öğrencilere sormuş ‘Neden ödev yapıyorsunuz?’

-İlk ve en çok gelen cevap ‘Öğretmen kızar’

Okullarda özerklik yok ve okulla ilgili hiçbir şey öğrencinin kendi kontrolünde değil, bu durumda çocuk neden mutlu olsun ?

  • İnsan gelişim ister… 

En yüksek bağımlılıklardan biri de bilgisayar oyunları. Çocuklar bilgisayar oyunlarını çok seviyor çünkü bu oyunlar çocuklara seçme hakkı veriyor ve çocuklar kontrol duygusunu yoğun hissettikleri için bağımlı oluyorlar. Oyunlarda seviyeler var, bu seviyeleri geçtikçe çocuklarda tatmin duygusu ve daha iyisini yapabilmesi duygusu hızla gelişiyor. Bu da çocuğu bilgisayar oyununa bağımlı hale getiriyor.

Çocuk gelişim ihtiyacını evdeki teknoloji ile karşılıyor çünkü okullar beceri üzerine kurulu değil, bilgi üzerine kurulu.

ozgur-bolat-eğitim-notları-3

Çocuklara başkentler ezberletiliyor. Ama bir şehir neden başkent olur öncelikle bunun sebebini anlatmak lazım.

  • İnsan ilişki ister..

İnsanoğlunun en büyük ihtiyacı; sosyalleşme. Okulda ne var? Öğretmen otorite ve sınıfta da hiyerarşi var. Oysa Facebook’ta bağlanma var, okul çocuğun bağlanma ihtiyacını karşılamıyor ama Chat, whats’up, msn çocukların bağlanma ihtiyacını karşılıyor.

ozgur-bolat-eğitim-notları-2
Çocuklar kendi seviyelerine göre oyuncak/oyun seçmekte çok becerikliler. Yeter ki onlara bu şansı verelim..

Örneğin; sınav sonuçları açıklanıyor, öğrenci 70 alıyor eve gidiyor, evde ailesi ile yaşadığı diyalog;

– Nee 70 mi aldın? Peki 100 alan var mı ?
Kimse sınıf ortalaması kaç diye sormuyor. Ya da öğrencinin bir önceki döneme göre performansının artıp artmadığını düşünmüyor.

Aslında ‘gelişim ihtiyacı kendi seviyenin üstüne çıkmak’ ama hep çevre ile değerlendiriyoruz kendimizi. Kendi değerimizi başkasına göre veriyoruz. Rekabet ortamında olunca kazanalar hep aynı kişiler olur.

İş yerlerinde yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki çalışanların en mutlu olduğu anlar üreterek çalıştığı anlar.

ozgur-bolat-eğitim-notları-5

  • İnsan keşif ister…

Çocuklar öğrenme mekanizması olarak doğuyor ama okulda bu durduruluyor. Okulda öğrenmeden çok bilgi aktarımı var. Oysa çocukların en çok arzuladığı şey keşif yapmak..

Aşağıda 1 yaşındaki nöron bağlantıları ile 6 yaşındaki bir çocuğun nöronları arasındaki farkı görebilirsiniz. Ne kadar muhteşem doğuyoruz ve kullanılmayan nöron bağlantıları zamanla nasıl azalıyor, nasıl köreliyor net bir şekilde ortaya koyuyor.

ozgur-bolat-eğitim-notları-6
Çocuklar aslında teknoloji ile bağımlı oldukları keşif, özerklik, sosyal ilişki ve gelişim ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bu ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alternatif ise oyun. Çocukları ne kadar çok oyuna teşvik eder, onlarla ne kadar çok oyun oynarsak hem hayal dünyalarını geliştirir hem de daha yaratıcı bireyler olmalarını sağlayabiliriz. Bu konuda yayınlanan bir başka önemli yazı ‘Silikon vadisi yöneticilerinin çocukları neden teknoloji girmeyen bir okula gidiyor?’ mutlaka okumanızı öneririm.

ozgur-bolat-eğitim-notları-4

Seminerin sonunda Dr. Özgür Bolat, Sebastian Seung’un Connectom adlı kitabını önerdi. Kendisinin ‘I am my connectome’ başlıklı Ted konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

Barry Schwartz ‘The paradox of choice’ (Karar Felci) başlıklı konuşmasını da buradan izleyebilirsiniz.

                                                                                                             görsel: elllo.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here