Ebeveynlerin mutlaka izlemesi gereken filmler; Disconnect

0
881

Bu filmi görene dek bebeklik döneminin zor olduğunu düşünüyordum ama şu an yaşadıklarımın aslında çok eğlenceli ve rahat bir dönem olduğunu ve sonraki yılların çok daha zor olacağını fark ettim.

Sen gel de, hele de bu internet ile birbirine bağlanmış dünyada bir ergen ile başa çık diyor ‘Disconnect’ filmi…

disconnect.jpg-232x300

Film sosyal medyanın potansiyel olarak taşıdığı riskler ve aile olma durumunu kaybetmiş bir ailenin dramını anlatıyor. Lisedeki iki öğrencinin, şaka amaçlı, yalnız bir çocuğun hayatına kız arkadaşı rolünde girmesi ve onun küçük düşürücü bir fotoğrafını okulda yayarak oluşturdukları kötü durum çerçevesinde film ilerliyor.

‘Bizim yavru henüz ufak o zamanın derdine o zaman bakarız’ diyebilirsiniz. Ama bazı aile değerlerinin ve çocukla aile ilişkisinin temellerinin atıldığı bebeklik döneminde, gelecekte oluşabilecek potansiyel riskleri görmek faydalı olabilir…

Biz ICQ çağının çocuklarıyız, bugün kamerasız bilgisayar yok piyasada, gençlerin akıllı telefonları ve internet bağlantıları ceplerinde, hayatlarında ve her şeyden önemlisi kafalarında… Ancak gerçek hayatın risk ve tehlikeleri online dünyada da mevcut. Bu riskler konusunda önceden çocukları eğitmek ve bilgilendirmek  faydalı olabilir.

Ergenlik döneminden çocukların yara almadan çıkması için ailenin, belki de ebeveyn rolünden biraz çıkması ve biraz daha arkadaş rolüne girmesi bir ilişki yönetimi biçimi olabilir. Çocuklarla iletişim akşam yemeğinde ‘Bugün okul nasıl geçti?’ konuşmalarında daha öteye geçmeli belki de… Belki de önemli olan bu ilişkinin temellerini bebeklik çağından atmak.

Göz göze kontak, sıcak temas, her daim her an yanında olduğunu bilmesi ve ne olursa olsun onun yanında olarak onu her şeyden koruyacağına dair hislerin temellerinin çocukluk döneminde atılması faydalı olabilir.

Bu film bana ne hissettirdi ? Beni çok çok düşündürdü…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here