Çocukla Pera Müzesi gezisi

0
945

Çocukla sergi gezilir mi? Gezilir, bence pek de keyifle gezilir. Bence her yaş/ay bebekle sergiye/müzeye gidilir önemli olan anne-babanın bu geziden zevk almasıdır.

Aslında benim düşünüp bir türlü yapamadığım bir şeydi. Ancak bir süre önce katıldığım bir seminerde bir veli beni çok etkiledi; ‘Çocuklarınız segiler, müzeler gezsin dedi. Anlamıyor diye düşünmeyin, sizin kadar derin anlamasını da beklemeyin, sadece anlayabileceği bir dilde ona anlatmaya çalışın ya da bırakın sadece sizinle birlikte gezsin’ dedi.

Bu fikir çok hoşuma gitti, zaten en son hangi sergiye gittiğimi bile hatırlamıyordum. Hem de mutlu anne=mutlu bebek değil miydi? Çocuklarımı düşündüğüm kadar olmasa da bir parça da artık kendimi de düşünmem gerektiğini anneliğimin 3. yılında anlamış bulunuyorum. Çok geç değil sanırım, buna da şükür:)

pera-muzesi-1

Kızlarla önce İstanbul Modern’e bir gezi yaptık. Bizimkileri sergiden çok, koşabilecekleri boş alanlar mutlu etti, arada gürültü de yaptılar. Hiç utanmadım, zaten utanılacak bir şey de yok bence.

Geçtiğimiz haftasonu da Pera Müzesi’ndeydik. Malum Andy Warhol Sergisi’nin son günleri. Sergideki pop-art rengarenk eserlerin çocukların çok ilgisini çekeceğini düşünüyordum, zira öyle de oldu. Hayvan görselli eserlerin yanınan geçerken Cemre isimlerini saymaya başladı, pek komikti..

pera-muzesi-3

‘Şimdi o kadar park bahçe varken müze gezmek niye?’ diyebilirsiniz, ailecek her hafta sonu uzuuncaa saatler parkta her türlü oyunla geçiriyoruz. Bunun yeri ayrı onun yeri ayrı. Burada amaç çocuğun başka dünyalar, farklı desenler, farklı renkler, eserler olduğunu görmesi. ‘Şart mı derseniz?’ elbette değil, tamamen seçimlik bir durum.

Tabi en önemlisi bunun sizin için bir zorunluluk olmaması ve sizin müze/sergi gezmeyi seviyor olmanız, yani siz zevk alacaksınız ki çocuğunuzun da hoşuna gitsin.

Unutmayın! Mutlu anne-baba=mutlu çocuk..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here