‘Benim kızım yapar’

0
790

Annem benim gibi çocuk yetiştirmekle ilgili onlarca kitap okumamıştır. Zira bunun için vakti de olmamıştır; hem çalışıp hem de yardımsız 4 çocuk büyütmüştür. O bir Andolu kadınıdır, çok bilgedir. Bilgedir çünkü onun bilgeliği, büyüklerinden gördüklerinden, tecrübelerinden ve annelik yolculuğunda el yordamı ile yaptığı keşiflerden gelmektedir.

Hayat kaynağım olarak, annem binlerce fedakarlık ve emekle büyütmüştür beni. Ama öyle bir cümle katmıştır ki hayatıma, her daim yanımdadır; ‘benim kızım yapar..’

Bu cümle bana güç verir. Hayatta karşılaştığım her zorlukta annemin bu kelimeleri kulaklarımda çınlar. İşte o zamanlar durup derin bir nefes alırım ve ‘evet derim, ben bunu yapabilirim’.

Taa çocukluğumdan aşina olduğum bu cümle ruhuma, kanıma işlemiştir. Karşılaştığım her zorlukta annem kulağıma fısıldar; ‘Güneş isterse yapar’ der. Ben de tüm gücümü buradan alırım işte…

Sıkça duyduğum bu cümle, sonradan liderlik kitaplarında okuduğum ‘başarmak istemenin yarısıdır’ cümlesinin bir özetiymiş aslında.

35 yaşındayım, gençliğime dair laf açıldığında hala ‘Güneş isterse yapamacağı şey yoktur’ der annem, utanırım ama aynı zamanda gurur duyarım. Çünkü dünya üzerinde birinin, üstelik annenizin sizin için böyle bir şey söylüyor olması harika bir his ve inanılmaz bir güç kaynağı.

Hatta bu cümle ile iki kanat takıp uçabilirsiniz de… Uçarken de hiç bir engel tanımadan, özgür düşünmenizi, engelleri aşmak için sınırları zorlamanızı ve alternatif çözümler aramanızı sağlar. Çok istediğiniz takdirde başarıya dair çok büyük bir inanç da beraberinde gelir. Karşılaşılan zorluklara göğüs gerebilmek, dayanıklılık gösterebilmek, çalışmak ve yılmamak. Çünkü ancak yılmazsanız, başarısız olsanız dahi tekrar deneme cesaretine sahip olabilirsiniz. Buradaki başarı okul başarısından ziyade bir şeyleri başarabilme duygusunu tatma gibi. Örneğin; bir ağaca tırmanmak, bir resmi yapabilmek vb.

Annem, benim annelik serüvenimde en büyük rol modelim, ondan öğrendim ve ben de kızlarıma söylüyorum şimdi;

Her denediklerinde, her yanıldıklarında, her düştüklerinde, her zorlandıklarında; ‘İstersen yapabilirsin ve istersen tekrar deneyebilirsin…”

Kelimelerin gücü yukarıya tırmanırken sonsuz bir özgüven sağlıyor..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here