Soğan ve sarımsakları ona soydurmaya ne dersiniz?

0
689

Oyun hayatın merkezinde evde her yerde, hatta en çok da mutfakta. Miniklerin mutfakta çekmeceleri karıştırarak yaşadığı mutluluğa eminim siz de şahit olmuşsunuzdur.

Mutfakta yemeği ne kadar çok çocuklarla birlikte yapar ve kendi yemeğini hazırlamasına ne kadar çok dahil ederseniz, çocuklar o kadar çok mutlu oluyorlar. Hatta bu mutluluğun bir ötesine geçersek kendi hazırladıkları için yemeğini keyifle yiyen pek çok minik tanıyorum.

oyun-mutfakta

Bugünkü oyun konumuz bezelyeler, evet yanlış okumadınız bezelyeler. Çocukların tam yarım saat keyifle ve tam dikkat oynadığı bir oyun bu. Cemre(16 aylık) henüz keşif aşamasında, bizim temizlediğimiz bezelye toplarıyla oynuyor. Öte yandan Nisan(3 yaş) minik bezelyeleri kabuklarından ayırmakta oldukça becerikli. Ayrıca kendi kendine yapabildiği bu faaliyetler hem onu heyecanlandırıyor hem başarmış olmanın verdiği haklı gururu yaşamasını sağlıyor.

oyun-mutfakta2

Bezelye gibi oynayabileceğiniz pek çok sebze ve meyve var aslında. Soğanın, sarımsağın, mandalinanın kabuklarını soymalarını isteyebilirsiniz, hem bu yolla küçük parmaklar(ince motor beceleri) da çalışmış olur.

oyun-mutfakta3

Son zamanlarda yufka ile Nisan’ın yapabilceği kolaylıkta bir börek denememiz oldu; baklava şeklinde yufkaları kestim. Bu parçaların arasına yumurta akı sürmek, peynir koymak ve üstünü kapatmak Nisan’ın göreviydi. O kadar çok sevdi ki tekrar tekrar yapmak istedi.

Bunun dışında kek yapmak, en keyifli oyunlardan biri, onun karıştırmasına veya yumurtaları kırmasına izin verirseniz çocuğunuz dünyanın en mutlu çocuğu olabilir.

Bu da geçtiğimiz ay yaptığımız aşure oyunu, biz pişirdik, Nisan süsledi.

oyun-mutfakta4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here