Montessori aktivite panosu nasıl yapılır

0
2571

Uzun zamandır Montessori eğitimini/felsefesini anlamaya çalışıyor ve bol bol okuyorum. Felsefenin özünde çocuklara inanmak, öğrenmeleri ve keşfetmeleri için fırsatlar yaratmak var. Bu eğitim metodunu ve materyallerini araştırırken sıkça ev yapımı aktivite panolarına rastlıyordum.

Bu aktivite panolarından bir tane  yapmayı çok isteyip bir türlü başaramamıştım ve sonunda sevgili dedemizden kızlara doğum günü hediyesi olarak rica ettim ve ortaya bu harika aktivite panosu çıktı…

montessori-masası

Kızların uzun zaman keyifle vakit geçirdiği bir oyun ve gelişim aracı oldu. Panoyu yapmak için öncelikle elleri zedelemeyecek nitelikle tahta bir zemine ihtiyaç var. Üniteler olarak, çocukların açıp kapamaktan zevk alacağı her türlü modülü kullanmak mümkün.. Örneğin kapı kilitleri gibi. Dedemiz bu siyah kartonun altına anne/baba resimleri yerleştirmiş. Böylece kızlar her açtıklarında bir sürpriz ile karşılaşıyorlar.

montessori-masası2

İkinci ünite kapı üst kilidi bu da bir uğur böceğine bağlı. Açıp kapamalarda bu uğur böceği de hareketleniyor…

montessori-masası3

Üçüncü ünite ise bizimkilerin en sevdiği aktivite; minik bir ampul bağlanan düğmede hiç durmadan aç-kapa yapmak. Düğme hafif sert olduğu için minik parmak kaslarını da çalıştırıyoruz.

Bir örgü şişinin bükülmesi ile üzerine dizilen farklı renkte ve boyda şişe kapakları var. Buradaki hedefimiz ise renkli mandallarla şişe kapaklarının renklerini eşleştirmek.

Son olarak dedemize bu güzel el yapımı aktivite panosu hediyesi için çok çok teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here