Lohusa anneye mektuplar; ‘Yer değişikliği sana iyi gelir mi?

0
748

Doğumdan önce lohusalığın benim için zorlu bir dönem olacağını tahmin ediyordum, normalde çok stabil bir duygu durumum yoktu ki doğumdan sonra olsun..

Doğum Mayıs-Haziran aylarında olacaktı ve şüphesiz ki bebeğimle tanışmak beni dünyanın en mutlu annesi yapacaktı.. Ama yazın sıcağında dört duvar arası, yat kalk emzirme bana biraz zor gelecekti, onu da biliyordum.. Bir haftalık bir tatil asla yeterli olmayacaktı. Bu dönemi benim için en keyifli hale nasıl getirebiliriz diye epeyce düşündüm.

Hayatta en sevdiğim şey gezmekti.. Doğum izni sırasında gezmek neden olmasındı ki?  Doğum izni süresince de olsa, şehirden biraz uzaklaşmak, doğaya yaklaşmak; sürekli açık havada bulunmak bana ve bebeğime iyi gelebilirdi.

Önce İstanbul’a da yakın olabilecek lokasyonları düşünüp listeledim, sonra da kiralık eşyalı bir ev arayışına girdim. Sapanca eşimin de kolay ulaşım sağlayabileceği bir yer olduğundan buraya karar kıldık.  Site içinde bir ev bulunca da işte aradığımız bu dedim:)

İlk bir kaç ayını Sapanca’da geçiren kızım bol bol bahçelerde gezdi, öğlen uykularını mis gibi açık havada aldı, akşamları göl çevresinde turlarken arabasında uyudu, neredeyse iznim boyunca hiç eve girmedi. Açık havada olmak hem bana hem ona çok iyi gelmişti. Ev İstanbul’a yakın olduğu için de ziyaret etmek isteyen herkes rahatlıkla gelebiliyordu.

Tabi bu benim gezmeyi seven lohusa gönlüm için kendime uygun bulduğum bir formüldü. Siz annenizin evinde ya da kendi evinizde daha rahat olacaksanız orada kalmayı tercih edebilirsiniz. Ama en azından izin döneminde biraz uzaklaşmak iyi gelebilir, siz yine de bir alternatif fikir olarak bunu bir düşünün derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here