Çocukla İstanbul; Kidzania Gezisi

0
1053

Çocukluğumda gittiğim en eğlenceli yer FameCity idi, Ataköy’de bir AVM’nin içinde açılmıştı. Açıldığı andan itibaren bir yıl faydalanabilmiştim, sonra da büyüksün diye almamışlardı beni ne üzülmüştüm. Şimdi bizim çocuklar çok şanslı, onlara özel o kadar çok şey var ki.. KidZania da bunlardan biri aslında.

Biz bu hafta ziyaret ettik ve pek sevdik, ara ara uğrayacağımız yerler listesine eklendi şimdiden. Aslında yaş aralığı 4-14 yaş olarak belirtiliyor ama biz 3 olsak da keyif alırız dedik ve gittik, zaten 2-4 yaş için de özel bir bölüm varmış.

Nedir bu KidZania derseniz ?

Çocuklar için gerçek hayatı tecrübe edebilecekleri bir şehir olarak tasarlanmış. Oldukça büyük bir alana kurulmuş kendi para birimi ve selamlaşma biçimi olan bir yer. Bilirsiniz kılıktan kılığa girerek rollere bürünmek çocukları çok mutlu eder, KidZania buna imkan sağlıyor.

KidZania’nın girişine gerçek bir uçağın ön bölümünü koymuşlar çok etkileyici olmuş. Gişede uçağa biner gibi karşılanarak bilet alınıyor ve yolculuğa çıkılıyor.

Banka, restoran, itfaiye, emniyet, hastane, disko ve daha bir çok alan ile başka bir dünya KidZania. İçinde bir kariyer merkezi bile var.. Burası meydanlardan bir tanesi..

kidzania1

Girerken bilet karşılığı KidZania’nın para biriminden veriliyor, içeride tüm harcamalar bununla gerçekleştiriliyor. Çocuklar bir yandan meslekleri tecrübe ederken bir yandan da para kazanıyorlar. Kazandıkları parayla da istediklerini alabiliyorlar.

Üst kat küçük yaş grupları için ayrılmış(2-4 yaş), top havuzu, şişme zıplama alanları, mutfak ve sanat atöylesi gibi bölümler var.

Alt katta ise 4-14 yaşın aktivitelerinin yer aldığı ve meslekleri tecrübe ettikleri bölümler yer alıyor. Mini bir ambulans ve itfaiye aracı mekanda fır dönüyor.

kidzania3

Çocuklar 20’şer dakikalık zaman dilimlerinde kılık değiştiriyorlar, uygulayacakları meslek ile ilgili mini bir video izliyorlar ya da kısa bir eğitim alıyorlar sonrasında da mesleği tecrübe edecekleri görevi yerine getiriyorlar. O sırada dışarda yeni çocuk grubu bekliyor. 20 dakika sonunda yeni grubu içeri alıyorlar. Ama deneyimleyecek çok fazla meslek grubu olduğu için aşırı uzun kuyruklar oluşmuyor.

Hafta sonu itfayeci olmuş kızım o sıra mekanın en mutlu çocuğu sanırım..

kidzania5

Aracın içinde yangın bölgesine hareket ediyorlar.

7

Biz içeride 3 saat geçirdik daha da zaman geçerdi de yorulduk..Hafta sonuna plan yapan annelere duyurulur…

Not: Mekanı sabah erken saatlerde ziyaret etmenizi öneririm, zira 12.00’den sonra biraz kalabalıklaşmaya başlıyor.

Nasıl giderim derseniz buradan bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here