Kendime yeni bir ben lazım

0
1670

Her yeni yıl yeni hayaller ile başlar… Bu yıl şunu yapacağım, bunu bitireceğim diye hayaller kurarız hep bir ağızdan…

En sık duyduğumuz cümle ‘Pazartesi spora başlayacağım’’dır.. Ama o pazartesi bir türlü gelmez.. Bazı işler vardır ki hayatımızda hep sıra beklerler ama nedense onlara asla sıra gelmez…

yankı-yazgan

‘Pazartesi spora başlayacağım’ cümlesinde geçen pazartesi ifadesi aslında bir çıpadır, bir başlangıç yapmak için bir zaman çıpasına ihtiyacımız vardır, pazartesi günü de bunun karşılığıdır.

yankı-yazgan_karar-alma_1-300x271

Her daim kendimize sözler veririz; kitap okuyacağım, tatile gideceğim, özel hayat iş hayatı dengesini kuracağım diye… Aslında hepimiz aynı şeyleri isteriz. Bununla birlikte birçoğumuzun kararları yerine getirememe durumu da kararlarımız kadar evrenseldir.

yankı-yazgan_karar-alma_2-300x243

Aslında değişim kararı almak kolaydır ama uygulaması zordur. Hatta bazen onu yapmayı düşünmek/yapmaya karar vermek bile karar vericiye yetebilir.

Mesela kayıt olan herkes spor salonuna gitseydi, spor salonları dolup taşardı muhtemelen. Çoğu zaman ‘kayıtlıyım, istediğim zaman giderim zaten‘ diye düşünürüz. Bu durum yüreğimize su serper. ‘Bu ay olmadı ama önümüzdeki ay kesin gideceğim modu’na gireriz hemencecik.

Bazen de içimizde halinden memnun bir his belirir. Mesela restoranda oturmak istediğimiz bir masa var ama geldik dolu, rica ettik boşalınca bizi alacaklar. Boşalıyor ama biz ‘tamam burası iyi’ diyoruz. Çünkü belki de baştaki ‘en iyi masa’ kararımız gerçekçi değil. Aslında belki de o sohbet güzel ve oturduğumuz yer mühim değil…

Ataletin iki yüzü..

yankı-yazgan_karar-alma_3

Bazen de karar alırken ‘bunca yıldır yaptığımıza aykırı bir şeyde karar kılarız’. Bu durumda belki de zor bir şey yapmaya karar vermiş olabiliriz. O yüzden yapıyormuş gibi görünür ve kaydoluruz. Çoğu zaman bütün iş bir şeyin zamanının gelmesiyle ilintilidir.

Örneğin; en önemli kararlardan biri evlilik kararımız… ‘Benimle evlenir misin?’ diyen birine bir dakika içinde cevap vermemiz lazım değil mi? Evlilik kararını da muhtemelen çok uzun zaman düşünmüş oluyoruz, o anda yaptığımız şey ise sadece evet demek oluyor. O sırada söylenen evet ise aslında bir mühür gibi.

13-14 yaşındaki çocukların arkadaş seçimlerini bazen ebeveynler onaylamazlar, çocuklar kabul etmek istemez bu durumu. Ancak biraz büyüdüklerinde ebeveynlerin aslında ne kadar haklı olduklarını anlarlar. Çünkü bazen doğru kararları kabul etmek istemeyiz ve umut etmek isteriz.

Aslında karar almak ile ilgili iki önemli konu var;

  1. Uygulanabilir kararlar almak,
  2. Hemen uygulamak.

Kararların uygulanabilir olması önemli çok önemli, günde iki saat boş vaktiniz yoksa spora yazılmak çok anlamlı değil. İkinci önemli konu ise kararları hemen uygulamak, anında bir son tarih veya bir başlangıç zamanı oluşturmak gibi…

Diğer yandan kararların hızlı tetiklenmesi durumuna da dikkat etmek gerekiyor, belki bir yıllık spor yerine bir aylık spor yeterli olacak. İyice düşünmekte fayda var.

Son olarak seminerde yer almamasına rağmen çok beğendiğim bir videoyu paylaşmak isterim. Atalet üzerine bence en güzel video budur. Keyifli seyirler…

Bu yazı Yankı Yazgan’ın ‘Yeni yılda yapılacaklar listemiz’ üzerine dinlediğim seminerin çıktılarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here