Hadi Ham Yap

0
950

Geçen ay kızlarla yapacağımız uçak yolculuğu için sağlıklı atıştırmalıkların peşine düştüğüm sırada Hadi Ham Yap ekibi Filiz ve Dalya anneler ile tanıştım. Şahane düşünmüşler ve çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar yapmaya karar vermişler. Hem atıştırmalıklara bayıldım hem de böyle güzel bir fikri hayata geçirmiş anne girişimcilerle tanışmak beni çok mutlu etti. Hep diyorum yine diyeceğim, anne olmak kadınların içindeki yaratıcı, girişimci ruhu tetikliyor ve ortaya böyle güzel projeler çıkıyor. Hadi Ham Yap ve ekibini biraz daha yakından tanıyalım..

Hadi ham yap kimlerden oluşuyor? Nasıl bir araya geldiniz?

Biz iki ortaklı bir oluşumuz;

Filiz, 4 ve 6 yaşında iki oğlu var… Özel sektörde yıllardır yazılım danışmanlığı yapıyor.. Fotoğraf çekmekten, gezmekten, çok okumaktan, çokça da yazmaktan (Aklımdakiler adında bir bloğu var ve 2007’den beri yazıyor www.filizmorkoc.blogspot.com) ve elbetteki mutfakta çokça vakit geçirmekten müthiş keyif alan bir anne..

Dalya’nın 3 yaşında bir kızı var. O da özel sektörde yönetici asistanlığı yapıyor.. Uzun yıllar halkla ilişkiler ve ofis yöneticiliği yapmış, bunun yanı sıra mutfakta yaşayan (başka odaya ihtiyaç duymadan) bir anne. Çok iyi yemek yapan bir babaannenin torunu. Öncelikle yemek yapmaktan, gezmekten, okumaktan keyif alan bir plates aşığı.

Biz Emziren Anneler mail grubunda tanıştık ve “anne eksenli girişimcilik projeleri yapalım, herkes elinden en iyi hangi iş geliyorsa ve kalbinden ne geçiyorsa onu yapsın mutlu olsun” diye yola çıkan kalabalık bir ekiptik en başta.. İkimiz de gönlümüzü mutfağa vermişiz bir kere, yollarımız kolaycacık kesişti.. Zaten hemen farkettik ki zaten bu proje olmadan da biz çocuklarını sağlıklı ve doğal  şekilde beslemeye ve büyütmeye çalışan anneleriz.. Eşlerimizden de tam destek alınca ve Dalya’nın eşi “fikir babamız”, benim eşim de “isim babamız” olunca Hadihamyap.com ana hatlarıyla şekillenmiş oldu.

Ürünleriniz nerede pişiyor? Kim pişiriyor?

Hadihamyap.com üzerinden gelen siparişleri şimdilik kendi evlerimizde, kendi mutfaklarımızda maksimum hijyen şartlarına dikkat ederek ve Türkiye’nin dört bir yanından temin ettiğimiz organik veya temiz tarımla üretilmiş malzemeler kullanarak pişiriyoruz. Henüz yanımızda çalışan elemanımız yok, direk biz pişiriyoruz ürünlerin tamamını..

Malzeme seçiminde hangi kriterleri goz önünde bulunduruyorsunuz?

Tüm malzemelerimiz Türkiye’nin en temiz tarımının yapıldığı topraklarda, kimyasal gübre ve GDO’lu tohum kullanmadan, sadece yerli tohumlarla üretim yapan yerel çiftçilerden tedarik ediyoruz. Çiğ süt kullanıyor ve yoğurdumuzu evlerimizde kendimiz  mayalıyoruz.

www.hadihamyap.com web sitemizde tedarikçilerimiz altında tüm tedarik firmalarımızı açık yüreklilikle paylaşıyoruz.

Şeker konusunda ise karar vermek bizi de oldukça zorladı aslında.. Önceleri balla veya pekmezle tatlandırılmış atıştırmalıklar yapmak üzere yola çıkmıştık ancak bal ve pekmezin yüksek ısıya maruz kalması sonucu ortaya çıkan istenmeyen maddelerden haberdar olduktan sonra “organik şeker” konusunu araştırdık. Türkiyede malesef organik şeker üretilmiyor ve kullandığımız şekerin tamamı rafine ediliyor ve beyazlatılıyor. Oysa uzmanlar rafine edilmiş şekerden muhakkak uzak durmamız gerektiğini söylüyorlar. Biz bunun da sağlıklı olanını araştırdık ve yurt dışından organik rafine edilmemiş ve beyazlatılmamış şeker kamışından üretilen esmer şeker getirmeye başladık. Şimdi tüm tatlı ürünlerimizde (Granola tipler hariç, onlarda şeker yok zaten) bu şekeri kullanıyoruz. Şeker konusundaki tercihimizi niçin bu şekilde kullandığımızı ünlü onkolog Prof.Dr.Erkan Topuz’un ağzından okumak için “Rafine şeker zehir, doğal şeker şifa” başlıklı şu yazısını da paylaşmak isteriz :

 http://www.gidahareketi.org/Rafine-Seker-Zehir,-Dogal-Seker-Sifa-750-haberi.aspx

hadi-ham-yap2

Hadihamyap.com olarak durduğumuz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Biz her ne yaparsak yapalım “Kendi çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz hiçbir şeyi satmayacağız”  mottosuyla yola çıktık.. Bu sebeple rafine edilmiş her türlü malzemeden uzak durarak, hijyen kurallarına azami dikkat göstererek ürünler pişiriyoruz.. Evet piyasada bulunan bir çok ürüne göre görsel anlamda daha sade ürünlerimiz var ama varsın çocuklar cicili bicili görsel zenginlik içermeyen ürünlerimizi yesinler de içinde ne olduğu belli olmayan fabrikasyon şeker hamurundan, mısır şurubundan, GDO’lu ürünlerden, beyaz undan dursunlar diye düşünüyoruz…

Çocukların sağlıklı beslenmesi neden önemli?

Öncelikle kendi çocuklarımızı doğal besleme konusunda aldığımız yol; aslında onlara bir damak tadı oluşturmak, sağlık ve doğal gıdaların tadlarının farkını algılatmak ve ileride özellikle paketli ürünlerden uzak tutmak.

Anne ve anne adayları için öncelikle çocuğunuzun aldığı gıdaların, kişiliğini ve düşüncelerini de etkilediğini vurgulamak isteriz.. Yani sizin kalsiyum deposu sandığınız hazır meyveli bir yoğurt, çocuğunuzu huysuz, söz dinlemez, hiperaktif yapabilir…  GDO’lu mısır şurubuyla yapılmış, içine koruyucu maddeler katılmış bir kek, çocuğunuzun zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Siparişleri nasıl alıyorsunuz? Minimum sipariş adetiniz bulunuyor mu?

Yaptığımız atıştırmalıkların bir partilik gramaj veya adet bilgilerini talep eden olursa fiyat listesi formatında bir dokümanda paylaşıyoruz.. Minimum sipariş adeti diye bir şartımız yok, fiyat listesindeki gramajları ya da adetleri bölemiyoruz sadece.. Çünkü bu hamur işi pişirme işinde malzemeleri ikiye bölerseniz her zaman aynı tadı ve kaliteyi yakalayamadığımızı yapa boza öğrendik. Bu sebeple minimum 1 parti olmak şartıyla tek çeşit ürün bile sipariş edilebiliyor.

Siparişleri siparis@hadihamyap.comadresimizden alıyoruz genelde.. Sonrasında da mailleşerek devam ediyor süreç.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER