Hacı Ormanoğlu gibi muhteşem öğretmenler de var

0
812

Eğitim siteminin sürekli değişmesi, yaşanan sorunlar ve bunların çözülmemesi çocuklarımızın gelecekleri ile kaygılarımızı her geçen gün daha da çok arttırıyor. Bu hafta özel okulların yıldızlı puanlama sistemi ile ilgili haberler yayınlandı; Blogcu anne Elif bu konuda harika bir yazı yazmış; ‘özel okulunuzu nasıl alırdınız?’ mutlaka okumanızı öneririm.

Tüm bu sistem sorunları yaşanırken her gün kara kara düşünüyordum, iyi olan bir şeyler ya da birileri yok mu diye.. Tesadüf mü bilmiyorum ama son birkaç ay içinde farklı kurslarda ve etkinliklerde işini çok severek yapan, öğretmeyi seven, öğretmek için sınır tanımayan öğretmenlerle tanıştım. Onları tanımak hem beni mutlu etti hem de geleceğe dair ümit verdi..

Bu öğretmenlerden biri Hacı Ormanoğlu’ydu. Hacı öğretmen 30’lu yaşlarda, bir çok farklı ilçede ve köylerde görev yapmış, kendi ile barışık, hayata umutla bakan, öğrencilerine değer veren, onlara bol bol oyun oynatan, öğrencilerine görev ve sorumluluk veren bir öğretmen.

hacı-ormanoglu

Salona türkü söyleyerek çıktı, muhteşemdi. Seminer sırasında katılımcılara sordu ‘Kaç kişi papatyadan taç yapmayı biliyor?’ dedi. 3-5 kişi el kaldırdı. ‘Tasarımcı olacaksanız önce papatyadan taç yapmayı öğrenin’ dedi. Okulda sanat derslerinde kendisi bunu öğretiyormuş.

Hacı öğretmen görev aldığı köy okullarından birinde öğrencilerin boya kalemleri olmadığını görmüş. Renkli boyalar, diş fırçası, macunu, defter ve bazı kırtasiye malzemelerinden öğrenciler için paketler hazırlamış, bu paketler için firmalardan destek almış ve bunları köy okullarına dağıtmış. Öğrencilerinden biri ‘hocam güneşi siyah yapıyordum artık güneşi sarıya boyayabileceğim’ demiş…

Hacı öğretmeni daha yakından tanımak isterseniz seminer konuşmasının tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak eğitim sistemi ile ilgili pek çok konuda şikayetimiz var ve olmaya devam edecek ama bununla birlikte Hacı öğretmen gibi işini severek yapan pek çok öğretmen var, orada olduklarını biliyorum, var olduklarını bilmek beni mutlu ediyor. İyi ki varlar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here