Oyun Önerileri Kaşık kızlar, gök kuşağı ve mozaik

0
1068

Kaşık kızlar;

Uzun zamandır evde tahta kaşık kullanıyoruz tabi sık sık eskiyor ve değiştirmek durumunda kalıyoruz. Bir süredir bu eski kaşıklarla ne yapabilirim diye araştırıyordum. Sonra bu harika fikir ile karşılaştım. Eskimiş kaşıklarımızdan artık ‘kaşık kızlar’ yapıyoruz. Saçlarını ponpon gibi keserek yapıştırabilirsiniz. Yapıştırmak için en ideal yol ev tipi mini silikon tabancası kullanmak, gözleri de silikon ile yapıştırırsanız daha dayanıklı oluyor. Diğer öğeleri keçeli kalemle çizmek mümkün. Tahta kaşıklara isim vermek, onları konuşturmak oyunları ise çocuklara kalıyor…

Gökkuşağı;

Maalesef yağışın az olduğu bir Nisan ayına başladık, gökkuşağını da çok fazla göremiyoruz. Biz de evde kendi gökkuşağımızı kendimiz yapalım istedik. Gerekli malzemeler; şeffaf tek tarafı yapışkanlı kağıt, pastel boya, pamuk, renkli kesilmiş keçe parçaları ve bant.

oyun-fikirleri-1

Öncelikle kağıdın yapışkanlı tarafını size bakacak şekilde bantla duvara veya bir zemine yapıştırın. Sonra yapışkanlı kağıt üzerine gökkuşağını ve bulutları çizin. Bir tepsiye renkli keçeleri ve pamuk parçalarını ekleyin.

oyun-fikirleri_2

Bu tepsiyi çocuğunuza verin, bırakın o kendi gökkuşağını kendisi yaratsın.

oyun-fikirleri_3

Bu oyunun kazanımları; gökkuşağı kavramını ve renkleri öğrenmek, renkleri eşleştirmek, ince motor becelerini geliştirmek. Bizim oyunun sonunda şöyle bir gökkuşağı ortaya çıktı…

oyun-fikirleri_4

 Mozaik resim sanatı:

Mozaik resim sanatı için ihityacınız renkli evalar, boş beyaz resim kağıdı, desen çizmek için kurşun kalem ve yapışkan. (Eva kırtasiyelerde satılan bir malzeme.)

oyun-fikirleri_mozaik-yapıştırma_1

Öncelikle evaları kare şeklinde minik minik kesin. Sonra kurşun kalem ile resim kağıdına farklı desenler(kelebek, çiçek vb.) veya harfler çizin.

oyun-fikirleri_mozaik-yapıştırma_3

Çocuğunuzla birlikte minik evaları, desenler üzerine yapıştırırken oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Keyifli oynamalar..

oyun-fikirleri_mozaik-yapıştırma_4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here