Doğum günü partisi süsleri nasıl yapılır?

1
42371

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nisan’ın doğum gününde tüm süsleri kendim yapmak istedim. Bu fikri düşünerek Tchibo’dan epeyce alışveriş yapmıştım. Deli işi baştan söyleyeyim, eğer kendiniz yapmaktan zevk alıyorsanız tamam ama diğer türlü çok da mantıklı değil. Zira bir çok yerde hazır satılıyor veya süsleri yapıp teslim eden pek çok parti evi mevcut.

Parti süsleri için kullandığımız malzemeler; farklı renk ve ebatlarda renkli(el işi) kağıtlar, sıcak slikon tabancası ve renkli ipler.

Öncelikle partide kullandığımız ana renk pembeydi, pasta zeminimiz pembeydi ve süslerde de pembe ağırlığı vardı.  Konsept için en önem verdiğim konulardan biri mekan ve yiyeceklerin de benzer görünümde olmalarıydı. Parti süslerimiz yelpaze görünümünde olduğu için pastamıza da yelpaze şeklinde süsler ekledik.

Renkli yelpazeler;  Öncelikle renkli kağıtları, ikişer cm aralıklarla hafif bir kurşun kalemle çizmek gerekiyor. Akabinde aynen bir yelpaze yapar gibi alt-üst yaparak elle katlıyorsunuz. Düz olması, yamuk olmaması önemli, yoksa iyi durmuyor bu nedenle katlamaların üzerinden cetvelle geçmekte fayda var.

yelpaze-parti-süsü-yapımı-1

Aynen resimde görüldüğü üzere üstten birleştirip arayı sıcak slikon tabancası ile yapıştırmak gerekiyor. Yapıştırdığınız bölümü elinizle 5-6 saniye tutun ki iyice yapışsın. Alt kısmı da aynen üst gibi katladıktan sonra iki ucunu da yine silikon tabancası ile yapıştırmalı. Aşağıdaki gibi yelpaze sıkı dursun diye ortadan bir iple sıkıca bağlanmak gerekiyor.

yelpaze-parti-süsü-6-

Yapılacak son işlem ise ortadaki bu boş alanın kapatılması. Bunun için daha küçük kağıtlardan yelpaze hazırlamak ve orta kısımları da bu küçük yelpazeler ile kapatmak gerekiyor, bu durumda ortaya aşağıdaki gibi bir görüntü çıkıyor.

yelpaze-parti-süsü-7

Renkli kağıttan zincir yapımı; aslında yapımını çocukluğumuzdan bildiğimiz oldukça basit bir süs. Renkli kağıtları 10’ar cmlik ebatlarda küçük küçük kesiyoruz, sonra her birini diğerinin içinden geçirerek yine sıcak silikon tabancası ile yapıştırıyoruz, ortaya böyle şirin bir zincir çıkıyor. Bunları istediğimiz büyüklükte yapmak mümkün. Daha önceki bir yazıda bunun kalpli versiyonuna da yer vermiştim.

parti-süsü-yapımı-1

Kağıttan bayraklar; bu süsün daha önce kumaş uygulamalarını görmüş ve çok beğenmiştim. Aslında çocuk odası süslemeleri için kumaştan uygulamalar harika olur. Renkli kağıtları yamuk birer paralelkenar gibi kestim. Ortasından ipe yapıştırdığım zaman aşağıdaki gibi üçgen şeklini aldılar. Hem yapımı kolay hem de görünüm olarak çok şık bir süs oldu.

parti-süsü-yapımı-3

Tabi peçeteleri ve bardakları da unutmadım, peçeteler için küçük yelpazeler yaparak üstlerine yapıştırdım. Önce minik kağıtları peçetelerin üstüne bant gibi yapıştırıp onun üzerine de minik yelpazeleri yapıştırdım.

parti-konsept-fikirleri_2

Pipetlerin üstüne de mini bayraklar yapıştırdım. Bardakların üzerine ise yine Tchibo’dan aldığım kendinden yapışkanlı bantları yapıştırdım. Bunlar da bardaklara hoş bir görünüm kazandırdı.

parti-süsü-yapımı-2

Tüm bu hazırlıklar yaklaşık bir hafta boyunca her akşam devam etti ve sonuç olarak ortaya böyle güzel bir görünüm çıktı. Değdi mi? Bence değdi…Her şey minikler için değil mi zaten? İyi ki doğdun kızım…

doğumgunu-parti-susu-yapımı

1 YORUM

  1. Vaoovv çok güzel ve yaratıcı fikirler ben kız kardesim için yapacagım ama ben dışardan malzeme almayacağım için yapamıyorum . yine de ellerinize sağlıkkkk. ☺😙😘👏👏👏👏👏👏👏

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here