Masallar çocukları uyutmak, yetişkinleri uyandırmak içindir

0
945

Judith’le KidsNook’ta bir seminerde tanışmıştım; o ana kadar kızıma anlatmaya korktuğum masallardan aslında korkmamam gerektiğini, masalların aslında ne kadar hayatın içinden olduğunu, yine masallarla anlatmıştı Judith. O kadar etkilenmiş ve büyülenmiştim ki onu daha çok dinlemek istedim..

Hissettiğim bu güçlü istek, 3 ay boyunca her Çarşamba akşamı beni bir hikaye anlatıcılığı programına dahil etti. Grupta beşi öğretmen olmak üzere birbirinden şahane insanlarla tanıştım. Her biri hikayenin büyüsüne kapılan, masalı hem dinlemeyi hem de anlatmayı çok seven insanlardı. Bu kadar çok öğretmenle aynı ortamda birlikte bir şeyler öğreniyor olmak beni ayrıca mutlu etti.

‘Masal bir gördürtme sanatıymış. Masalcı olmak, anda olabilmekmiş. Masalcının, anlatmak sanatı, dünyası malzemesiymiş.. Masalcı olmak hayal etmeye yardım etmek demekmiş, aklında bir şey canlanırsa anlattığın kişilerin de hayalinde bir şeyler canlanırmış.

Masalcı, gördürtmek istediği manzaraya dinleyicileri davet eder, onlarla bir kapıyı açar ve orada onlara bir şölen yaratırmış…’

Bu 3 ay o kadar keyifliydi ki ne kadar hızlı geçtiğini anlayamadım, hiç bitmesin istedim. Eylül ayında yeni gruplarla dersler açılacak. Eğer siz de öğrencilerinize veya çocuklarınıza daha güzel hikayeler anlatmak isterseniz mutlaka Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne bir uğrayın derim.

Bunun dışında hikaye anlatcıları, masalcılar, İstanbul’da farklı mekanlarda bir araya geliyorlar, tüm dijital ortamlardan uzak yetişkinler birbirlerine masal anlatıyorlar, inanılmaz güzel ve keyifli geçiyor. Masal geceleri benim gibi Rönesans döneminde yaşamak isteyenler için zamanda bir yolculuk adeta.. Judith’in facebook sayfasını takip ederseniz masal geceleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

‘Ve son olarak masallar çocukları uyutmak, yetişkinleri uyandırmak içinmiş..’ Ne olursa olsun mutlaka masalla kalın…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER