18 Aylık bebek gelişimi

0
754

Bebek büyütürken zaman çok hızlı geçiyor ama iki bebek büyütürken daha da hızlı geçiyor sanırım, Cemre 18 aylık oldu bile..

İkinci çocuk olmanın zorlukları olduğu kadar pek çok faydaları da var. En önemli fayda evde bir büyük olduğu için küçüğün sürekli onu izleme ve öğrenme şansına sahip olması. Örneğin, Nisan’da ilerleyen dönemlerde başladığım pek çok oyunla (hamur, resim aklınıza ne gelirse) Cemre daha erken aylarda tanıştı. Bu da el becerilerinin çok hızlı gelişmesine destek oldu.

Ne oynuyoruz? doldur boşalt oyunları oynuyor, minik cisimleri cımbız gibi iki parmağı ile alıp bir yerden bir yere taşımayı seviyor. Kaçmak ve kovalanmak en sevdiği oyunlardan. Nisan’dan dans etmeyi öğrendi, müzik olmadığında bile dans ediyor artık. Belinden yere eğilip bacaklarının arasından bize geriye doğru bakmayı seviyor. Su ile oynamak en büyük hobisi. Bütün gün evde bir o yana bir bu yana koşuyor, hiç oturmuyor. Vücudunun bölümlerini gösterebiliyor.

Konuşma; son zamanlarda cümleler ve pek çok yeni sözlük eklendi. Senin adın ne diye soruyorum Memre diye cevap veriyor. Anne del(gel), anne kalk, tedi(kedi) bak, mama, emme(emzik), yemek, baba, anne, aba, cici, çu(su), ala(hala), dede, oku.. Kurduğu en uzun cümle üç cümle ‘anne bak cici’. Bu cümleyi genelde yemek için söylüyor. Sorulara cevap verebiliyor; mesela ‘doydun mu?’ diyorum ‘doydu’ diyor. Bazen anlamadığımız bir dilde şarkılar mırıldanıyor. Cemre’nin konuşma gelişiminde, Nisan’ın sürekli yanında konuşmasının etkili olduğunu düşünüyorum.

Kendini ifade etme; bilmediği kelimeler ya da durumlar olduğunda parmağıyla göstererek istiyor.

Beslenme; tamamen katı gıdaya geçmiş durumdayız, biberondan süt tek öğün gece yatmadan önce içiyor. Meyvelerden en çok elmayı seviyor. Yeni bir şey denerken mutlaka direniyor, sonra yavaş yavaş alışıyor. Tatması için dudağına bir damla dokunduruyorum.

Mevsimle ilişki; ilk defa bu yıl bilinçli olarak denize giriyor. İlk iki gün ağladı ve girmek istemedi, yaklaşık bir hafta kıyıda oturdu ve seyretti, o arada hiç zorlamadık. Sonra tekrar denedik, çok mutlu oldu, artık hiç sudan çıkmak istemiyor. Bu sefer de çıkınca ağlıyor.

Kitap; çok hareketli bir bebek olduğu için kitaptan hoşlanmayacak, hiç oturmayacak endişem vardı. Ama yavaş yavaş oturarak dinlemeye başladı. Son zamanlarda eline kitap alıp oturup ‘oku’ diyor gözlerimin içine bakarak. Ne mutlu oluyorum..

Not: Bu yazı tamamen bizim kendi tecrübemizdir, şunu her zaman göz önünde bulundurmak gerekir ki her bebek farklı zamanlarda farklı gelişim gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here