Bebekle Mısır Çarşısı ve Gülhane Parkı

0
624

Nisan doğduğunda doktoruna onu nereye götürebilirim diye sormuştum; ‘beş duyuyu harekete geçirebileceğiniz her yer harika olur’ demişti. Örneğin Mısır Çarşısı; farklı farklı baharat kokuları ile rengarenk bir yer. Böylece kızlarla en sık uğrak noktalarımızdan biri Mısır Çarşısı oldu.

Eminönü, Mısır Çarşısı, Gülhane Parkı, Sultanahmet hattı çocuklarınızla keyifle gezebileceğiniz bir bölge. Gezinize Eminönü Yeni Cami önünden başlayabilirsiniz. Burada kuşlara yem verebilirsiniz.

Sonra Mısır Çarşısı’na doğru yürüyebilir, biraz lokum alışverişi ve yola devam edebilirsiniz.

bebekle-istanbul2

Burada Cemre’nin ‘anne baharat mı almaya geldik??’ bakışı var..

Eminönü meydanındaki Saray veya Sultanahmet Meydan’ındaki Sultanahmet Köftecisi yemek için iyi alternatifler. Kızlar baba ile burada vakit geçirirken ben de Eminönü’nün ara sokaklarına hızlı bir dalış yapıp, Nisan’la oynayabileceğimiz oyunlar için çeşitli malzemeler aldım. Kırtasiyelerden çok çok daha ucuza tabi…

Mısır Çarşısı’ndan sonraki durağımız Gülhane parkıydı. Gülhane parkı oldukça büyük, içinde yüzyıllık harika ağaçlar var, her yer yemyeşil ve yapay havuzlar var. (Şu dönem laleler de bol bol açmış durumda) İçinde birkaç tane de kafe mevcut. Çimenler Cemre’nin en mutlu olduğu yerler, Nisan da kedilerle kovalamaca oynadıktan sonra da bir ağacın kavuğuna saklandı. Burada oturup epeyce dinlendik.

bebekle-istanbul3

Gülhane parkının alt çıkış yapısına yakın Setüstü Çay Bahçesi var, manzara olarak harika bir yer, mutlaka uğramanızı, İstanbul’u seyrederek bir demlik çay içmenizi öneririm.

Tramvay yoluna çıkıp Sultanahmet’e doğru devam edebilirsiniz. Yol üzerinde bir Maraş dondurmacısı var. Ordan Nisan’a dondurma aldık ama Nisan’ı o kadar çok oyaladı ki dondurmacı bizimki neredeyse ağlayacaktı..

Sultanahmet meydanındaki tarihi yerlere sadece dışarıdan baktık, kocaman camiler dışardan bile Nisan’a çok ilginç geldi. Uzun ve yorucu bir geziydi ama kızlar da biz de epeyce keyif aldık.

bebekle-istanbul4

Önemli not; özellikle hafta sonu gidecekseniz, erken saatlerde bölgeye girmek hem trafik açısından hem de park açısından sizi rahat ettirecektir; Sirkeci’de kapalı garaja arabanızı bırakabilir veya tramvayla ulaşımı tercih edebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER