Bebek alışveriş listesi

0
17331

Bebek bekleyen anne için ‘bir alışveriş listesi olma durumu’ bile zorlayıcı bir durum, zira göbekte kocaman bir yük, elde upuzun bir liste.. Ben erken kalkan erken yol alır düşüncesi ile alışverişe erken başlayıp rahat edenlerdenim, size de öneririm.

Joker, Mothercare, e-bebek gibi sık alışveriş yapabileceğiniz mağazaların kartları var; ilk alışverişinizi yapmadan önce mutlaka edinmenizi öneririm, hem indirim zamanı bilgi geliyor hem de kartlarda puan biriktirip tekrar alışveriş yapabiliyorsunuz. Doğum öncesi ve sonrası mutlaka bol bol hediye geleceğinden alışverişi çok abartmamakta fayda var.

Burada anne ve bebek ihtiyaçlarını iki kategoride görebilirsiniz.

BEBEK

1. Yeni doğan kıyafetleri; yeni doğan takımları genellikle set olarak satılıyor; iç badisi, üst ve alt, hatta bir çoğunun hırkası da oluyor. Nisan doğmadan önce birkaç tane böyle set Mothercare’den aldım ve aynı setleri ikinci tur Cemre’de de kullandım. İlk başlarda kusma olabiliyor ve sık üst değiştiriliyor. Bu nedenle en az 3 takım faydalı olacaktır. Her akşam banyoda iç badisini mutlaka değiştirme ihtiyacı oluyor. Yine Mothercare’den 5’li paket badilerden iki paket alıp sık sık değiştirebilirsiniz.. Alırken üzerinde ‘yeni doğan veya 0-3 ay’ yazanlardan tercih edin. Sonrasında önerim bir Mothercare indirimi beklemeniz ve o zaman diğer ayları tamamlamanız, fiyatlar indirimde epeyce fark ediyor. Bunun dışında daha uygun fiyata ürünleri Eminönü’nde, Havuzlu Han’dan edinebilirsiniz. Bir debebek alışveriş sitelerine üye olabilirsiniz, güzel fırsatlar çıkabiliyor. Tutumluanne.com çok temiz ikinci el ürünler satan kesinlikle üye olmanız gereken bir site.

2. Biberon/emzik; hiç aceleye gerek yok. Çocuk doktorları bebek anneden emzirmeye iyice alışsın diye emziği birinci aydan önce kullanmayı önermiyorlar.

Biberon olarak Medela Calma biberonu tercih edebilirsiniz, Calma tamamen yeni doğana uygun yapılmış, biz gaz konusunda epeyce faydasını gördük. İsterseniz 1-2 tane farklı tipte yeni doğan emziği alıp birinci ayın sonunda deneyebilirsiniz. Denemenizi ve bebeğiniz hangisini tercih ederse ondan devam edebilirsiniz. Bu arada hiç de almayabilir örneğin Nisan hiç almadı. Cemre’nin her dakika ağzında. Aynı anneden doğsa da unutmayın her bebek farklıdır:)

5. Banyo küveti ve ayakları; e-bebek, Joker, Mothercare gibi farklı markalarda bolca çeşit var. Sadece küvet yeterli değil, çünkü sadece küvet alırsanız yerde yıkamanız gerekiyor ve bel çok ağrıyor, o yüzden küvete uygun bir ayak almanızı da öneririm. Güvenlik açısından ayağın üzerindeki küvetin kesinlikle kesihareket etmemesi gerekiyor. Bu yüzden hem ayağı hem  küveti aynı yerden alırsanız rahat edersiniz. Buna ek olarak küvetin içine yeni doğan döneminde (0-1ay) banyo filesi kullanmak mantıklı, güvenli ve üstelik pratik.

6. Bebek kovası ve maşrapa; e-bebek mağazalarında bulabilirsiniz, evde hiç kullanmadığınız temiz varsa onları da kullanabilirsiniz.

7. Banyo havlusu; yeni doğan için Mothercare‘den üçlü paket alabilirsiniz, başlıklı olarak satılıyor. İsterseniz daha yumuşak olsun diye içine tülbent diktirebilirsiniz ya da her banyodan önce elle üstüne koyabilirsiniz. Mothercare’den sonra bir tur Chakra’nın bebek havlularını denedim, onlar da epeyce yumuşak çıktı, şu an hala onları kullanıyoruz.

8. Sünger; banyo için Mothercare’de doğal sünger satılıyor. Ben aldım ama hiç kullanmadım, zaten bebek küçük olduğu ve her gün de yıkandığı için pek fazla kirlenmiyor.

9. Su derecesi; eskiler suyun derecesini dirseklerini sokarak ölçermiş; dirseğiniz yanmıyorsa su bebek için iyidir. Ama bizim gibi taze anneler için bu zor bir sınav olabilir; Arzum veya Tchibo’dan uygun fiyatlı su termometreleri alabilirsiniz. Daha sonra banyo eğlencelerinde kullanmak için ördek şeklinde olanları bile var.

10. Ateş ölçer; her daim ihtiyaç duyulabilecek ve her evde mutlaka bulunması gereken bir ihtiyaç. Biz Brown marka, kulaktan ölçer kullanıyoruz, memnunuz. Bizim doktorumuz da aynı cihaz ile ölçüyor. Arzu ederseniz koltuk altı derecesi de tercih edebilirsiniz, ama küçük bebekler özellikle hastayken koltuk altında pek uzun süre tutmayabiliyorlar.

11. Burun aspiratörü Maalesef yenidoğan için ihtiyaç olabiliyor. En çok tercih edilen marka Otri Bebe. Evde bulunmasında fayda var. Zorunlu olmadıkça fazla kullanmayın diyor doktorlar. Burun çok fazla tıkalı ise, bebek nefes alırken zorlanıyorsa, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

12. Serum fizyolojik; Otri Bebe ile birlikte kullanılır. Burun tıkanıklıklarında açmak için tek kullanımlık paketler var. Ama bunlar biraz pahalıya gelebilir. Cam şişede 1 kilo alıp iğnesini çıkardığınız bir enjektörü burnuna sıkarak faydalanabilirsinz.

13. Tırnak makası ve törpü; set halinde her yerde satılıyor; e-bebek, Joker, Mothercare gibi mağazarlada. Törpü hiç kullanmadım zaten tırnakları minicik oluyor. En sık tırnak makasını kullanıyor olacaksınız.

14. Saf alkol ve gazlı bez; göbek bağı için ihtiyaç oluyor yaklaşık bir hafta on gün kullanılabiliyor. Eskiden bunları doğumdan önce eczaneden alıyorduk ama artık özel hastanelerin çoğu anneye doğum çıkışında bir paketle veriyorlar. Hatta son dönemde bazı hastanelerin bu uygulamayı bıraktıklarını da duydum.

15. Yeni doğan ıslak mendil; bu konuda uzman tek marka Unibaby’i sanırım. Kokusuz, alkolsüz ve kremsiz sadece pamuk ve su.

16. Yeni doğan bez; Prima Premium Care 1 numara alabilirsiniz. Farklı bir marka tercih ederseniz de sürekli aynı bezi kullanmaya devam etmekte fayda var. Sık sık değiştirmeyin.

17. Alt açma pedi; Canbebe ve Dalin’in kullan-at şeklinde alt açma pedleri var var. Özellikle dışarıda kullanımlar için ilk zamanlar kolay ve pratik oluyor. İlk aylardan sonra artık tecrübeli bir anne olarak kumaş veya plastik matları da kullanmak mümkün.

18. Saç fırcası ve tarak; Nisan’a tarak-fırça almıştım ama bebek saçsız doğunca epeyce zaman kullanmadım. Hatta şimdi saçları var ama çok kıvırcık yine kullanamıyorum. Cemre saçlı doğdu ama o da hiçbir zaman saçını taramamıza izin vermedi. Kullanabilenler vardır elbette. Siz bir takım alın yine de evde bulunsun:)

19. Kulak pamuğu; almanızı önermiyorum. Doktorlar kullanmamayı öneriyorlar. Dış kulağı havlu ile kurulayabilirsiniz. Kulak pamukları iç kulaktaki kiri ileri doğru itiyor maalesef. Hem yetişkinler hem de bebekler için durum aynı.

20. Bebek arabası-ana kucağı; Öncelikle belirtmekte fayda var; ben bebeklerini yaz-kış sokağa çıkaran, sokakta uyutan, soğukla temasta olmaları gerektiğini düşünen bir anneyim. Tercihlerimi de bu doğrultuda yaptım.

Bebek arabası konusunda iki yaklaşım var; pahalı bir araba alıp tüm bebeklik dönemini onunla geçirebilirsiniz ya da daha uygun fiyatlı bir bebek arabası-ana kucağı seti alıp sonra da baston pusete geçebilirsiniz. Ben ikinci yolu tercih ettim. Mothercare’den o zaman en uygun fiyata olan bebek arabası-ana kucağı setini aldım(600tl idi) ve bunları bebek oturuncaya kadar yani ortalama 6-7 ay kullandım. Kızlar oturmaya başladığı andan itibaren de McClaren baston pusete geçtim, çok hafif, pratik, tek elle kullanılabiliyor ayrıca ince olduğu için bagajda az yer kaplıyor. Bu tip alışverişlerde arabanızın bagaj hacmini mutlaka hesaba katın. Bagaja bebek arabası dışında hiç bir şey sığmıyorsa zor olabilir. Bir de alırken bol bol açıp kapayın kullanmayı iyice öğrenin derim:)

21. Bebek yatak odası takımı-yatak içi tekstil-duvar kağıdı-perde-halı; Masko’da veya Modoko’da birçok alternatif bulabilirsiniz. Benim önerim boyasız ahşap mobilyaları tercih etmeniz doğrultusunda olur, tabi son karar sizin. Eğer boyalı mobilya tercih edecekseniz mutlaka erken sipariş verin ve bol bol havalandırın, ne kadar kokmaz deseler de mobilyalar kokuyor. Ben ahşap rengi bebek mobilyasını buradan tercih ettim, oldukça memnunum.

Mümkünse halı ve duvar kağıdı ilk etaplarda tercih etmeyin. Bazı bebeklerde alerjik etkisi olabiliyor. Eğer illa şirin olsun derseniz stickerlar veya keçe süsleri ile duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Bunların farklı çeşitlerini Joker ve Imaginarium’da bulabilirsiniz. İlla duvar kağıdı derseniz 3 duvara boya, 1 duvara kağıt yöntemini tercih edebilirsiniz. Ben halıyı İvy’den tercih ettim. Bebek alışveriş sitelerini takip ederseniz sık sık kampanyaları da oluyor, bu şekilde daha ucuza alabilirsiniz. Dekorasyon için Pinterest’ten mutlaka bir arama yapın, güzel dekorasyon fikirleri çıkıyor.

22. Karyola yatağı, yorgan, yastık;  Bebeğin yatak konusu önemli. Çok yumuşak olmamalı hatta hafif sert olmalı. İlk başta tuhaf gelebilir ama tüm bebek doktorları bu şekilde öneriyorlar. Çocuklara el yapımı yatağı White and Soft’tan aldık. İstediğiniz ölçüde istediğiniz şekilde hazırlayabiliyorlar. Malzemelerinin tamamını istediğiniz gibi seçebilirsiniz. İlerleyen süreçler için ihtiyacınız olabilecek yorgan ve yastığı buradan alabilirsiniz. Burada satılan bebek yorganlarına başka hiçbir yerde rastlamadım, hava alabilir şekilde aralarda delikleri var, kesinlikle terletmiyor.

23. Dönence; renkli dönenceleri önermiyorum, zaten bebekler ilk doğduklarında siyah beyaz kırmızı gibi renkleri algılayabiliyorlar, ben o sıra Türkiye’de satılmayan şu ürünü Amazon’dan aldım ve çok memnun kaldım. Belki artık Türkiye’de de satılıyordur bir araştırmak lazım. Diğer dönenceden farkı hipnoz gibi kendi kendine dönmüyor çocuk hareket ettikçe oynuyor ve kartonları sürekli değiştirebiliyorsunuz ve bebek sürekli aynı resimlere bakmamış oluyor. Dikkat ve göz hareketlerinin gelişimi için oldukça faydalı. Bebek doktorumuzun söylediğine göre bebeğin göz kaslarının kuvvetlenmesi için bir iple bir kaşık bile sarkıtırsanız dahi olurmuş önemli olan tepesinde hareketli bir şeylerin olmasıymış..

24. Nevresim takımı; İsterseniz Morthercare’den alabilirsiniz veya bir çok markada benzer ürünler var. Yorganı White&Soft‘tan tercih ettim. Kenar korumaları önemli ve gerekli. Bir çok markada sadece baş kısmında kenar korumaları var. Tavsiyem 2 adet alarak tüm yatağı çevirmeniz. Zaten 6 aydan sonra bebek uykuda yatağın içinde dans ediyor olacak.

25. Battaniye, örtü; mevsime bağlı olarak birkaç tane örtü alabilirsiniz. Yaz için Mothercare’in ince örtüleri var delikli hiç terletmiyor, çok süper. Kış için polar malzemeden üretilenler çok terletiyor onun yerine pamuk ürünleri tercih ederseniz daha sağlıklı olur.

26. Omuz bezi; gaz çıkarırken özellikle ilk baştaki kusmalar ve bebeğinin ağzının, sizin omzunuzda temiz bir yüzeye temas etmesi için kullanımı faydalı Mothercare’den 3’lü paketler ile temin edebilirsiniz.

27. Bebek çantası; bol bol bölmeli bebek çantaları çok faydalı oluyor. Ben bölünebilen bir çanta aldım, yani fermuarlar aracılığıyla  kısa mesafeler için küçülüyor, büyük yolculuklar için büyüyor. Benim tarz olarak en beğendiğim çanta modelleri Okieodog’da. Siz de biraz araştırarak size ve tarzınıza en yakın çantayı bulabilirsiniz. Bağdat caddesinde Ponente baby favori bebek mağazalarımdan; burada hem çanta bakabilir hem de  bebek ürünleri satın alabilirsiniz.

28. Ana kucağı; Chicco Feel ana kucağı kullandım, öneririm. Neden ihtiyaç var derseniz; kısa süreler de olsa arada çocuğu bir yere bırakmaya ihtiyacınız oluyor. Yatak düz olduğu için uyanıkken pek rahat edemeye biliyorlar; hem midelerinden dolayı hem de sizi göremediklerinden. Bu nedenle bu tip hafif dikey insanları görebildikleri ana kucakları faydalı oluyor.

30. Bebek beşiği; doğumdan hemen sonra bebek gece-gündüz 3 saatte bir emzirildiği için bebek beşiği özellikle ilk 3 ay oldukça faydalı. Ben Mothercare’in mini beşiklerinden tercih ettim ve memnun kaldım. Biraz büyüdüğünde emzirme araları daha uzun olacak ve dolayısıyla daha da hareketlendiği için beşik yerine yatakta yatırmayı tercih edebilirsiniz. Bu yeni çıkan bir ürün var; yeni doğan bebekler için harika Babybay Anne Yanı Karyola isterseniz buna da bakabilirsiniz. Bebek beşiğine alternatif diğer bir kullandığımız ürün de Kraft Dondolin’di. Kumandalı, elektrikle çalışıyor, 4-5 farklı ayarda ve müzikte sallıyor, anne-baba sallamaktan yorulunca epeyce faydalı oluyor.

31. Bebek deterjanı; ilk olarak Dalin sıvı deterjan ile başladım. Şu anda Moms Green ile devam ediyorum. Yumuşatıcı kullanmıyorum sizin de kullanmamanızı öneririm. Yumuşatıcı yerine güzel bir ütü aynı görevi görür. Zaten bebek kıyafetleri olduğu için her daim ütü yapılacaktır. Moms Green markası tamamen organik; ürünleri hakkında bilgiyi röportajımdan okuyabilirsiniz.

32. Krem ve şampuan seti; biz Mustela’yı marka olarak tercih ettik. Şampuanı hem saç hem vücut için ortak olarak kullanılabiliyor. Az miktarda kullanın; bol köpürünce daha temiz olmaz emin olun. Her seferde bir fındık tanesi kadar yeterli olacaktır. Özellikle ilk banyolarında şampuan kullanmayın, alerjik etki olabilir. Sonra da maksimum haftada bir ya da iki kez kullanın. Bebek yağını da bu markadan alabilirsiniz. Ben aldım ama kullanmadım. Bebek doktorumuz yağ kullanmamayı önerdi. Doğal zeytin yağına ulaşabiliyorsanız aslında en ideali olur. Mustela’nın yaz için güneş kremi, kış için soğuk kremi de var. Bizim çocukların cildi soğuğa ve sıcağa karşı çok alerjik hemen kızarıyorlar; bu kremler biraz koruyor.

33. Pişik kremi; en etkilisi Desitin. Ama günlük kullanım için çok gerekli değil; oluşan bir pişiği tedavi amaçlı kullanılabilir. Bebeğin altını her alt açmada yıkamak çok faydalı, mümkün olduğunca az ıslak mendil kullanımı pişiği önlüyor. Eğer bebeğin dışkısının asidite oranı yüksek değilse her alt açmada pişik kreminin günlük kullanımı da gerekli değil.

Anneler için ihtiyaç listesi:

 1. Elektrikli Göğüs pompası; ilk etapta almak şart değil. Örneğin çalışan anneyseniz ve sürekli süt sağmanız gerekecekse çift çıkışlı hastane tipi Medela pompaları kiralama yolunu tercih edebilirsiniz. Çok faydalı oluyor ve daha çok süt çekiyor. Ürünleri şuradan inceleyebilirsiniz.
 2. Göğüs ucu kremi; Lansinoh çok tercih edilen bir marka ama biraz yağlı bir krem, sonradan Earth Mama Angel Baby markasını denedim, daha memnun kaldım; özü zeytinyağı.
 3. Avent göğüs koruyucu kalkan: çok hassas olan meme uçlarının hava alması için üretilen bir ürün çok faydalı. Sürekli kullanımlarda hava aldığı için çatlağı kesinlikle önlüyor.
 4. Göğüs pedi kullanma ihtiyacım olmadı, yedek alıp ihtiyaç duyarsanız devamını satın alabilirsiniz.
 5. Emzirme yastığı; ben çok faydalandım, ‘C’ şeklinde olanlardan aldım, birçok markanın ürünü var. Herhangi biri alınabilir.
 6. Emzirme Önlüğü; benim en çok faydalandığım ürünlerden. Mycey’in önlüklerinden aldım ve memnun kaldım.
 7. Doğum fotoğrafçısı; Cemre’nin fotoğraflarını Ayça Oğuş çekti. Çok güzel bir anı kesinlikle Ayça’yı çok tavsiye ederim şahane bir doğum fotoğrafçısı. Önceden randevulaşıp konuşmakta fayda var.
 8. Süt çoğalması için en önemli önerim bol bol su içilmesi. Bulgur, tahin, malt içecekleri, dereotu, çörek otunun faydalı olduğunu söyleyenler de var. Ama doktorlara göre en büyük etken su ve sağlıklı beslenme. Minimum 3 litre. mümkünse 4 litre.
 9. Telsiz; eğer evinizde odalar çok ayrı yerlerde ise telsiz gerekli olabilir. Ben aldım ama kullanmadım. Çünkü odalar çok yakındı ve kızların sesi de çok sağlamdı. Weevell tercih ettik. Telsizde önemli olan mesafe kaç metreye kadar sesin iletken olduğu.
 10. Hastane odası  süsleme – şeker ; bir yere yaptırabilirsiniz ya da kendiniz de süsleyebilirsiniz, Tahtakale’de uygun fiyata süsler bulabilirsiniz. Ben özellikle kapı süsü için çok özenmiştim ve şuradan yaptırmıştım çok memnun kalmıştım hala Cemre’nin kapısında yer alıyor.
 11. Bebekten önce bu kitap iyi gider; ‘Merhaba Bebek’, Yazarı Sinem Olcay Kademoğlu.

Bebek için ikinci tur alınabilecekler;

1. Sterilizasyon aleti; hemen lazım olmayacak çok acil değil, ikinci tur alışverişte de alınabilir. Biberon ve emzikleri kaynatarak temizlemek için kullanılıyor. Weewell aldım ve memnun kaldım.

2. Soğuk buhar makinesi; özellikle hastalık gibi durumlarda burun tıkalı ise çok faydası oluyor.

3. Oyun halısı; şart değil ama özellikle ilk hareketlenme döneminde motive edici olabilir. Ama acele etmeyin hediye gelebilecekler listesinde yer alabilir.. Ben Fisher Price kullandım, öneririm.

4. Avent- steril olabilen kaşık. Katı gıda döneminde ihtiyaç olabilir.

5. Termos; ilk anlarda çok ihtiyaç olmayabilir, katı gıda döneminde ihtiyaç olabilir.

6. Diş kaşıma; aceleye gerek yok, 3-4 aydan sonra alınabilir, çocuk ne bulursa onla kaşıyor da zaten.

7. Kanguru&Sling; kanguru konusunu çok uzun uzun araştırdıktan sonra en ergonomik olan kangurunun Ergobaby olduğunu keşfetmiştim, satın aldım ama maalesef kullanamadım, çünkü otururken çocuğun iki bacağını tam açması gerekiyor. Denedim ama bizim bebekler memnun kalmadılar o yüzden kullanamadım. Ama kanguru kullanıp çok memnun olan arkadaşlarım var. Not: doktorlar genel olarak ilk 3 ay kullanılmasını önermiyorlar ama tabi ki tercihe bağlı.

8. Park Yatak; eğer mobilya yatak almayacaksanız o zaman park yatak almak anlamlı olabilir. Özellikle seyahatler sırasında ve bebeğin birkaç dakika yalnız kalma durumlarına karşı faydalı oluyor. 6/8. aydan sonra bebek sabit bir yerde durmadığı için uyku dışındaki zamanlarda park yatakta tutmamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here