Zamanda yolculuk

0
1099

Zamanda yolculuk yapabilsek ne güzel olurdu değil mi? Hatalarımızı fark ettiğimizde hemen geçmişe gider onları düzeltirdik:) Aslında zamanda yolculuk filmlerine Micheal J. Fox’un,  ‘Back to the Future’-Geleceğe Dönüş serisinden aşinayız. Bugün size bahsetmek istediğim filmin adı ise ‘About Time’ (2013), Türkçe’ye ‘Zamanda Aşk’ olarak çevrilmiş, bilim kurgu filmi değil. Love Actually ve Nothing Hill yapımcılarından.

about-time

Filmde, zamanda yolculuk yapabilen bir gencin, evinden büyük şehre taşınarak hem kendi hayatını kurması hem de aşkı araması konu ediliyor. Filmin müzikleri bir harika, benim en beğendiklerimden biri ‘How long will I love you‘ tüm listeyi linke tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Filmde, aşk teması ana olarak işleniyor olsa da, yan konulardan biri ana karakterin başına gelenler ve her seferinde alternatif çözümler bularak bunları çözme çabası içinde olması. Çok fazla anlatmayacağım ama bir sahneden özellikle bahsetmek istiyorum çünkü aslında filmi yazma nedenim de bu.

Ana karaktere babası bir gün öğüt veriyor; ‘1 günü yaşa, sonra geriye git aynı günü tekrar yaşa, sonra tekrar git ve tekrar yaşa’ diyor. Karakterimiz de bunu yapıyor. Günü ilk yaşadığında ona zor ve stresli gelirken, ikinci kez aynı günü yaşadığında aynı tepkileri vermiyor, günü biraz daha eğlenceli geçiyor, çünkü olanlara aldırmıyor, çok fazla takılmıyor. Üçüncü kez aynı günü yaşadığında ise günü daha mükemmel geçiyor. Sonuçta O, zamanda yolculuk yapabiliyor ve günleri tekrar tekrar yaşamak gibi bir lüksü var ve bunu sonuna kadar kullanıyor.

Ama biz öyle miyiz? Her günü tek bir sefer yaşıyoruz, zor bir günde olsa, güzel bir günde olsa sadece bir kez. Hatta her bir an’ı, her bir saniyeyi birer kez yaşıyoruz. Çocuklarımızın her saniye gözümüzün önünde biraz daha büyümesini bir filmi izler gibi seyrediyoruz. Belki tüm bu anları yaşarken, ne kadar zor ve sıkıntılı olursa olsun,  o anlarda dahi, an’ı yaşamaktan zevk alırsak, hayat belki de daha katlanılabilir bir hale gelir, ne dersiniz ? 

Biliyorum zor bir şey söylediğim, bende tam olarak bunu yapamıyorum, ama deneyebiliriz belki değil mi? En zor anlarda bile komik olan bir şey yakalayabiliriz belki. Ya da önceden o günün zor geçeceğini biliyorsak ‘of bugün çok zor geçecek, biliyorum’ diye kendimizi hazırlamak yerine, o günü biraz daha hafife alsak, biraz dalga geçsek onunla keşke.. An’ın içinden kendimize özel an’lar yakalamak ve belki de daha farkında olarak yaşamak için…

Vaktiniz olursa bu filmi izleyin, bakalım siz de benimle aynı duyguları hissedecek misiniz.. Şimdiden keyifli seyirler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here