Yaşar Kemal ‘Kuşlar da gitti’

0
2072

Kuşlar da Gitti, Türk edebiyatının ustalarından Yaşar Kemal’in. İlk baskısı 1978’de yapılan, İstanbul’un kirlenen yüzünün, azalan insanlığın şehirle birlikte nasıl çürüdüğünü anlatan bir roman. Yakaladıkları kuşları cami, klise, sinagog kapılarında ‘azat buzat beni cennet kapısında gözet’ diyerek satan çocuklar, artık kimsenin kuş azat etmediğini görünce insanlıklarına yabancılaşıyorlar..

”O zamanlar binlerce kuş tutulurdu Florya düzlüğünde, binlerce kuş götürülürdü İstanbul’a, Eyüp Camisinin, Yeni Caminin, Sultan Ahmedin, Ayasofyanın, Mihrimah Sultanın, Fatih Camisinin önüne; ‘Azat buzat beni cennet kapısında gözet’… İnsanlar saldırırlardı kafeslere, birbirleriyle yarışırlardı bir kuş satın almak için. O zamanlar kuşçular İstanbul’a kuş dayandıramazlardı. Kliselerin havraların önünde de her gün binlerce kuş kafeslerinden, üstlerine dualar okunup salınıverilir ve arkalarından, özgürlüğe kavuşmuş sevinçli kuşların, kıvançla umutla bakılırdı..

yaşar-kemal

O zamanlar kuşçuluk çocuklar için bayağı karlı bir işti. O zamanlar insanlar daha iyidiler denemez, kim bilir, ama daha başkaydılar. Belki de kuşları daha çok seviyordular. Belki de yürekleri yufka, daha acımayla, daha sevgilyle doluydular. Belki de doğaya daha yakındılar, kim bilir…

‘İnsanlık öldü mü?’ dedim.

‘Yok’ dedi, ‘ölmedi, ölmedi ama, bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?’

‘Nerede kaldı acaba?’

Kuşlar da gitti’ dedi.. ” …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here