Yaratıcı Okuma Önerisi; Kırmızı Fil Çocuk Kitabı

0
1424

Hangi çocuk masal dinlemeyi, hikayeler uydurmayı, rollere girmeyi sevmez ki?

Mesela bizim evde biri var ki, bazı kitapları diğerlerine göre daha fazla sevebiliyor. Bu ara ‘Kırmızı Fili Gördünüz mü?’ kitabını birçok kez üst üste okuyabiliyoruz. Kırmızı Fil’in yazarı ve çizeri Ferit Avcı. Hikaye özetle, duvardaki çerçeveden kaybolan kırmızı fili arayan çocuğun üzerine kurulu. Kitap içindeki rengarenk hayvan görselleri ile ön plana çıkıyor, hiç bir mesaj kaygısı yok sadece hayal kurdurtmaya çalışıyor. Mesaj kaygısı olmayan kitapları ben de çok seviyorum.

Bir dönem en favori kitabımız Kırmızı Başlıklı Kız’dı, onu çok sevdiği için bir pelerin dikmiş sonrasında masalı nasıl yaşadığımızı şurada yazmıştım. Madem Kırmızı Fil’i bu kadar çok seviyoruz o zaman onun için de bir şeyler yapma zamanı gelmişti. Kitabı beraber yaşasak nasıl olur diye düşündüm.. 

Kitabın öyküsü şöyle; Çocuğun odasında duvarda asılı olan resimde hayvanlar ve bir de kırmızı fil vardır. Bir gün kırmızı fil aniden ortadan kaybolur. Çocuk diğer hayvanlarla birlikte Kırmızı Fil’i aramaya başlar.

Bir kaç fotokopi ile aslında öyküyü evde canlandırdık. Kitabın sayfalarından renkli fotokopiler aldım. Farklı günlerde fotokopileri duvarlarına astım.

1. Gün; Aşağıda gördüğünüz ilk görseli odasının duvarına astım. Sabah odasının duvarına astığım süpriz çerçeve ile karşılaştı, şaşırdı, hatta evdeki herkesi odasına götürüp gösterdi.

2. Gün; İlk resmi kaldırıp filsiz olan resmi duvarına astım, sabah uyandığında bu sefer aa kırmızı fil gitmiş anne’ dedi. ‘Aaa nereye gitmiş kızım, hadi gel arayalım’ dedim. Bir gece önceden kırmızı filin tek görsellerini evin farklı noktalarına saklamıştım, beraber evde fili aramaya koyulduk ve kırmızı filleri tek tek bulduk.

3. Gün; uyandığında ise 2. gün kırmızı fili bulduğumuz için, duvardaki çerçevede kırmızı fil yeniden yerini almıştı:)

yaratıcı-okuma1

Kitapla kurulan ilişkilenin, oynanan oyunların çocuklar için çok eğlenceli olacağını, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandıracağını ve hayal güçlerini besleyeceğine inanıyorum. Siz de benzer oyunları, çocuklarınızın sevdiği kitaplarla kurgulayabilir ve birlikte oynayabilirsiniz. Öyle şaşırıyor ve öyle mutlu oluyorlar ki çok keyfli oluyor..

Keyifli okumalar ve oynamalar dilerim…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER