Sıcak ile zenginlikten zarar gelir mi?

0
533

Ne zaman arkamı dönsem hoop kızların üstünde bir yelek,

– ‘annecim ev çok güzel’

– ‘yok soğuk kızım ben üşüdüm.

– ‘annecim ama kızlar üşümüyorlar, onların vücut ısıları çok yüksek’

– ‘yok kızım ben baktım elleri buz gibi çocuğun’

– ‘annecim onların kılcal damarları bizim kadar gelişmedi, o yüzden vücut sıcaklıkları henüz ellerine yansımıyor..’

Sonsuza kadar sürebilecek bir diyalog bu. Dün akşam yine annem bizdeydi, kızların odalarını gezdi; ‘Nisan’ın camı yine açık’ dedi, dertlendi kendi kendine. ‘Evet anne, dün de açıktı, bugün de açık’  dedim. Çoğu zaman mevsim kış da olsa açık tutuyoruz. Nisan’ın şu an hafif burnu tıkalı. Hastalık ve uykusuzluk durumlarında camı açınca gelen oksijenle daha rahat ve konforlu uyuyor. Açıkladım ama her zamanki yine içine sinmedi tabi..

Çocuklar doğmadan önce eve bir bavul örgü eşya gelmişti. Yelekler, hırkalar, elbiseler hepsi şahaneydi ama aynı zamanda hepsi yündü. Eskiden kömür sobalı evler zor ısındığından, çocuklar rahatça giyiyormuş bunları, çünkü ancak böyle ısınıyorlarmış. Ama artık evler kaloriferli ve çok sıcak, ne yelek giyebiliyor çocuklar ne kazak, sadece badi… Ama anneme bunu anlatmak çok zor tabi..

Nisan doğduğunda doktorumuz oda sıcaklığı 18-22 derece arasında olacak demişti. Kışın ev 22 dereceye düşse ben donuyordum, ama kızların vücut ısıları benden daha yüksekti, bana normal gelen onlara sıcak geliyordu. Böylece kışları kalorifer ayarını minimumda tuttuk; hem ısı tasarrufu yaptık hem de kızlar aşırı sıcak ev yerine daha serin bir evde büyüdüler.

Doktorumuz ‘kötü hava yoktur kötü kıyafet vardır derdi’, kalın tulumlar alıp sarıp sarmalayıp her mevsim dışarı çıkadık çocukları. Temiz hava onlara hep iyi geldi. Ateşleri çıktığında dışarı çıkarınca ateşte bir kaç derece azalma oluyor. Sonbahar ve kış mevsiminde sokak ısısı evden daha düşük oluyor ve iyi geliyor.

Bu da annemle başlı başına bir tartışma konusu tabi… ‘Hasta çocuğu niye dışarıya çıkarıyorsun?’ sorunsalı.. ‘Zaten hasta dinlensin evde’.İyi de annecim çocuk 3 yaşında, evde olsa da yatmıyor ki, etrafta dolanıp oynuyor, bari dışarda oynasın hem biraz ateşi düşer belki..’ değil mi?

Akşam ‘Zenginlikle sıcaktan zarar gelmezmiş.. ‘ dedi annem.. ‘Olur mu anne, ikisinden de gelir’ dedim, ‘ben bilmem eskiler öyle derdi’ dedi.. Ben taze anneyim o kıdemli, bu nesil çatışması çok normal tabi.. Kışa girerken bu yazı hem bana hem de size bir hatırlatma olsun istedim..

‘Annecim yeni moda sıcak değil soğuk. Sıcak out Soğuk in!!!’

2_yas_bebek

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER