Doğada Oyun Kitapları; ‘Oyun Arkadaşım Yeryüzü’

0
1592

Ben çocukluğumu sokakta geçiren şanslı nesildenim. Çocukluğumda doğaya dair ne varsa koşturarak keşfetmek oldukça keyifliydi. Şimdi maalesef benim kızlarımın oynayabilecekleri bahçeler, boş araziler yok ve hatta büyük şehirde onların yanlız sokağa çıkmalarına dahi izin veremiyorum.

Hala hayattan en zevk aldığım zamanlar doğa ile iç içe olduğum bir ormanda veya göl kıyısında yürüdüğüm anlar. Bu anları çoğaltmak için de elimden geldiğince haftasonları doğada kızlarımla birlikte daha çok vakit geçirmeye çalışıyorum.

Çocuklarınız ile birlikte doğanın harikalarını keşfetmenize yardımcı olacak 52 aktivitenin yer aldığı ‘Oyun Arkadaşım Yeryüzü’ kitabının yazarı Jennifer Ward. Türkçe çevirisini ise Billur Kakıcı yapmış.

Günümüzde pek çok bilimsel araştırma doğada geçirilen zamanın stresi azalttığını ortaya koyuyor. Ward, Oyun Arkadaşım Yeryüzü kitabında bu fikirle yola çıkmış aslında, biz ebeveynler için doğada, sokakta, balkonda açık havada geçirilecek tüm zamanlar için bir rehber hazırlamış. Çocukların bilgisayar başından kalkıp, evden çıkıp, biraz gökyüzüne bakmaları için kitapta 4 mevsim, gündüz ve geceler için farklı aktivite önerileri mevcut.

oyun_arkadasim_yeryuzu_3

Ayrıca ‘Bi’şey sorucam’ bölümlerinde de çocuklarımızın olası sorularını dile getirmiş ve biz yetişkinler için cevapları belirtmiş. Aktivitelerin bir çoğu gözleme dayanıyor. Aslında ebeveynler olarak bizim farkında olmadığımız şey doğada oynayacak ve üzerine konuşacak pek çok şey olduğu. Ama bu bilgi uzun zamandır bizde olduğu için neyin çocuklarımız için yeni olduğunu çok fark edemiyor bazen de ifade edemiyor olabiliriz. Kitap bu konuda bize bir rehber..

oyun_arkadasim_yeryuzu_2

”Oyun Arkadaşım Yeryüzü çocuklarınızı araştırmaya, keşfetmeye, kıkırdamaya, hareket etmeye, hayret etmeye ve doğayla çoşmaya teşvik edecek.”

Kitap 4-8 yaş arası çocuklarla aktiviteler için öneriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here