Çocuklar ilk kez ne zaman makas kullanabilirler?

0
5154

– ‘Anne ben de makasla kesebilir miyim?’

– ‘Yok kızım sen daha küçüksün, biraz daha büyü sonra olur mu canım?’

– ‘Ama ben büyüdüm annecim, yapabilirim…’

-‘???’

Aynı Jaws-Köpekbalığı filmindeki müzik gibi; anne korku dolu anlara gelmişti, kızı artık makas kullanmak istiyordu.. Hın hın hın hın hın hın….

Açıkçası denemeden önce bana da makas çok korkunç ve tehlikeli geliyordu, deneyimledikçe bunun o kadar da korkunç olmadığını fark ettim ve şunu anladım ki; makas kullanma zamanı da oyun hamuru ve diğer konularda olduğu gibi annenin buna hazır olmasına bağlıymış.. Eğer makası korkunç ve çok tehlikeli bir varlık olarak görürsek çocuk muhtemelen ilkokulda makasla tanışacaktır.

Makas kullanmak el-göz koordinasyonunu geliştiriyor ve hareket kaslarının gelişimini sağladığı için önemli bir gelişim aşaması. Ortalama olarak, 3 yaşındaki çocuklar denerlerse makas kullanabilirler.

  • Makas kullanmaya başlamanın ilk kuralı; bu aktivite sırasında birebir çocuğunuzun yanında olmanız ve tüm ilginizin onun üzerinde olması, başka hiçbir şey ile ilgilenmemenizdir.
  • İkinci temel kural, makas aktivitesi bir masa başında ve oturarak yapılmalıdır. Eğer çocuğunuz ayağa kalkarsa aktiviteyi sonlandırmanız gerekir.

Mini mini yeni başlayanlar için ucu sivri olmayan resimde sağ alt köşedeki makaslardan edinebilirsiniz. Bu makasların batma riski yok, düz kesen ve yuvarlak şerit gibi kesen seçenekleri de mevcut.

Çocukların eğlenerek en kolay kesebilecekleri nesneler;

  • Pipet; keserken havaya da zıplıyor pek eğleniyorlar
  • Eva; kırtasiyeden temin edebileceğiniz evaları şerit halinde kesebilirsiniz, haydi makarna keselim diyebilirsiniz.
  • Oyun hamuru; en kolay kesimlik cisimlerden biri de oyun hamurudur, hamuru yılan şeklinde yapıp minik minik parçalara bölebilirsiniz.
  • Kağıt peçete kesebilirsiniz.
  • Balon kesmek de oldukça eğlenceli olabilir
  • El işi kağıdı; ince olduğu için kesmesi kolay oluyor.
  • Kağıt; tutarak kesilmesi gerektiği için kesmeye başlamak için en zor alanlardan biri, ama yine de kağıt üzerine çalışmak isterseniz kağıdı şerit halinde kesip onun minik parçalar kesmesini sağlayabilirsiniz.

Tabi bir de çocuğun ilgisi konusu var. Örneğin 3 yaşındaki bir çocuk kes yapıştır oyunlarına çok hevesli değilken, 2,5 yaşındaki bir çocuk daha ilgili olabilir. Burada önemli olan çocuğun ilgisini takip etmek ve makas kullanmaya istekliyse, onunla birlikte yavaş yavaş deneyimlemektir.

Makas kullanmak çocuklar için çok kolay bir etkinlik değildir. Ancak denedikçe gelişebilecek bir pratik meselesidir.. Kesebilmek için parmak kaslarının gelişmesi gerekir ve bunlar zaman içerisinde deneyimle gelişirler.

Makası ilk eline aldıklarında çocuklar doğru tutuşu yapamayabilirler; örneğin makası yukarıya doğru yerine aşağıya doğru tutabilirler. Göstererek doğru tutuşu onlara öğretebilirsiniz. Beraber deneyebilirsiniz, ya da siz kesersiniz o sizi izler, bu da bir öğrenme süreci olur.

Çocuğunuz makası eline aldığı ilk gün kesemeyebilir, kasları henüz hazır olmayabilir. Tutuşunun oturması için zaman da gerecektir. Ona bu zamanı tanıyın, ara ara birlikte deneyin, zamanla her seferinde daha iyi tutup daha iyi kesecektir.

Son olarak okuloncesi.net sitesinde makas tutuşu ile ilgili güzel öneriler mevcut, buradan inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here