Murakami

0
763

Edebiyatın yeni ‘Kafka’sı olarak nitelendirilen kült yazar Haruki Murakami’nin ‘Renksiz-Tsukuru ve Haç Yılları’ sessiz, derinden, sürükleyici ve imkansız bir roman. Yazar, sıradan insanların büyük şehirlerde yaşadığı sıkıntılara, yalnızlığa ve geçmişle hesaplaşma duygularına eğiliyor.

Romanın konusu; 36 yaşında bir demiryolu şirketinde çalışan Tsukuru’nun lisede dahil olduğu yakın arkadaş grubundan bilmediği bir nedenle ihraç edilmesi; bundan dolayı yıllar boyu yaşadığı içsel karanlık. Bu durum en yakın arkadaşlarından, istemeden koparılan Tsukuru için adeta bir sürgün gibi..

Murakami’nin diğer romanlarında olduğu gibi temayı sürükleyen en önemli motiflerden biri müzik; Liszt’in Pelerinage’ından ‘Le mal du pays’ (Vatan Hasreti), tek kelimeyle muhteşem ve romana konu olan sürgün duygusunu betimliyor.

murakami2

Tsukuru’nun arkadaşları yanında hissettiği en büyük eksiklik; onlar gibi soyadında bir renk anlamı bulunmaması; bu nedenle de hayatı derinleştirip zenginleştirecek bir özelliği olmadığını düşünüyor… Ayrıca hikayede ölümle anlaşma yapan ve insanların renklerini görebilen bir caz piyanistine de yer veriliyor. Büyük şehirlerde yaşanan derin yalnızlık duygusu ile Tsukuru’nun yaşadığı sürgün birleştiğinde ise hayat onun için çok zor hale geliyor..

‘İmkansızın Şarkısı’

Japonya’da dünyaya gelen yazar Haruki Murakami’nin babası Budist bir din adamı. Amerikan kültürü etkisinde kalması nedeniyle Japon edebiyatçıları tarafından eleştirilen Murakami’nin bu kitaptan önce çok satan ve onu üne kavuşturan eseri ise ‘İmkansızın Şarkısı’ romanı.

Roman ‘Norwegian Wood’ adıyla filme de çekilmiş, Anh Hung Tran’ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Kenichi Matsuyama ve Toru Watanbe’nin oynadğı 2010 tarihli film; imkansız bir aşkı, bu aşkı uğruna herşeyi yapmaya ve sınırsız zamanlar beklemeye razı Watanbe’nin hayatını konu alıyor. Çok kırılgan ve naif bir hikaye. Fonda hep 68 döneminin şarkıları yer alıyor, The Beatles’dan Norwegian Wood her daim fonda, müzikler muhteşem, diğer yandan Watanbe’nin sabrı ve aşkı sürekli test ediliyor.

Önce kitap sonra da film, tam bir Haruki Murakami haftası oldu. Diğer romanlarını da okumak için sabırsızlanıyorum. Roman severlere şiddetle öneririm, keyifli okumalar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here