Mardid’in en büyük parkı; ‘Parque Del Retiro’

0
648

Parque Del Retiro Madrid’in en doğusunda oldukça geniş bir alana kurulmuş bir park. Retiro İspanyolca ‘İnziva’ anlamına geliyor ve parka girdikten sonra şehirden soyutlanıp kafa dinlemek mümkün.

Önceleri İspanya Monarşi’sine ait olan park 19. yüzyıldan sonra halka açılmış, Prado Müzesi’ne oldukça yakın. Önce Prado Müzesi’ni gezip sonra da Retiro Parkı’na dinlenebilirsiniz.

İçinde bir büyük bir de küçük göletin bulunduğu parkta, büyük gölette sandal kiralayarak geziye çıkabilirsiniz.  Parkın tamamını gezmek yaklaşık dört saatlik bir zaman alıyor.

madrid-retriro parkı2

Park sarı sonbaharı yaşamak için hem romantik hem de keyifli. Madrid’liler sağlıklarına ve dolayısıyla spor yapmaya çok önem veriyorlar. Bu nedenle parkta koşan ve bisiklete binen pek çok kişiyi görmeniz mümkün.

madrid-retriro parkı3

Retiro’da, hava çok sıcak olmamasına rağmen çocuklarını sarıp sarmalayıp gezmeye çıkmış pek çok anne ile de karşılaşabilirsiniz.

madrid_gorulecek_yerler_3

Parkın içindeki masalsı yapılardan biri de bu Kristal Saray. Dört tarafı tamamen cam, içinde mekanik bir enstalasyon da va;, oldukça etkileyici ama bir yandan da ürkütücü. Bir karavanın içinde gerçek olduğunu ayırt edemeyeceğiniz mumya bir kadın yatıyor, çevresinde kurulu oyuncaklar-kuklalar ise hareket ve dans ediyorlar…

madrid_gorulecek_yerler_2

Temiz havası, yemyeşil doğası, oyun alanları, göletleri ile çocuklu Madrid seyahatlari için Retiro Park harika bir yer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here