Madrid’te Görülecek Yerler

0
839

İspanya’nın başkenti Madrid, seyahat rotalarında, Barcelona’nın gölgesinde kalıyor olsa da harika bir şehir. Ekonomik krize ve yüksek işsizlik oranına rağmen Madrid halkı hayatı keyifle yaşamaya bakıyor.

Avrupa’nın büyük metropollerinden biri olan şehirde turistlerin yanı sıra, okumaya gelen pek çok yabancı öğrenci de yaşıyor. Şehrin kendine has bir zaman tüneli var, içine girip kaybolmak tamamen sizin elinizde. Eğer sanat ve doğasaverseniz Madrid’i beğenmeme şansınız pek yok.

Şehir merkezindeki; Puerta Del Sol, Calle Mayor, Gran Via caddeleri oldukça kalabalık, aynı zamanda gençlerin de buluşma noktaları. Şehirdeki tarihi anıtları ve meydanları yürüyerek gezmeniz mümkün. Merkez dışı noktalara ise metroyla ulaşabilirsiniz; 10 geçişlik metro kartı nın fiyatı 12 euro. Bir alıp tüm seyahatiniz boyunca kullanabilirsiniz.

madrid_gorulecek_yerler_1

Madrid’e Eylül-Kasım döneminde giderseniz sarı sonbahar yeşil, kahverengi, sarı tonlarında ağaçlarla karşılıyor sizi. En büyük park olan Parque Del Retiro’ya, Metro’da Retiro durağında inerek ulaşabilirsiniz. Göletleri, çocuk oyun alanları, kristal sarayı ile hem Madrid halkının hem de turistlerin gözdesi. Madrid’liler spor yapmayı seviyorlar, parkta bisiklete binen, koşan pek çok insan görmeniz mümkün.

MüzelerPrado Müzesi hemen Retiro parkının yanında,  aynı gün ziyaret edilebilir. Prado Müzesi oldukça büyük koleksiyona sahip; Velazquez, Goya, Raphael, Rubens ve Bosch gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Dünya gözüyle müzede Velazquez’in Las Meninas’ı (Nedimeler) eserini gördüm ya çok şükür.. Bu tablo aynı zamanda sanat tarihindeki en önemli eserlerden biri. Prado müzesi açık olduğu günlerde aksam 18:00-20:00 arası ücretsiz, ailecek gezmek için harika saatler.

Yemek; İspanyollar için çok önemli öyle kısacık zamanda geçiştirilecek bir konu değil. Bundan dolayı yemek için 14.30’da kapanan bir çok mağaza akşam 17.00’de yeniden açılıyor. Akşam yemeğini 21.00’den sonra yiyorlar. Neredeyse her yerde Tapas yani meze yemeniz mümkün. Tapas tabakta veya ekmek üstü servis edilebiliyor. Rastoranlar genel olarak iki bölümden oluşuyor; bar kısmında ağırlıklı olarak ekmek üstü veya küçük tabaklarda sunulan tapaslar, masada oturursanız daha büyük tabaklarda servis ediliyor. Mercado De San Miguel taze ve harika tapaslar bulabileceğiniz bir market.

madrid_gorulecek_yerler_sanmigel2

Alışveriş için Calle Mayor, Gran Via, Plaza Del Sol, caddelerini gezebilirsiniz. Caddelerde global tüm markaların ürünlerini bulmak mümkün, bunun yanında sevimli İspanyol butikleri de mevcut.

Bir şehri gezerken en çok kitapçılarını gezmeyi severim, oralarda insanlar ne okuyor merak ederim. Ara sokaklarda dolaşırken keşfettiğim sevimli bir kitapçı La Buena Vida (adresi burada) oldukça keyifli bir mekan. İstanbul’a göre yarı fiyatına Moleskine defterler bulduğumdan daha da çok sevmiş olabilirim.

Çocuklu aileler için şehrin batısında yer alan Parque Casa de Campo oldukça büyük ve eğlenceli bir park; içinde şehrin hayvanat bahçesi ve akvaryumu da bulunuyor. Büyük bir gölet, çocuklar için oyun parkları da mevcut. (Adres: Paseo Puerta del Angel, 1)

Tarihi anıtlar ve meydanlar:

Placio Real V. Felipe döneminde inşa edilmiş ihtişamlı yapı Plaza de Oriente’in yanında bulunuyor. İçerisinde mobilya, resim, seramik alanında önemli sanat çalışmaları görülebilir. Velazquez, Goya, Giordano ve Mengs’un birçok çalışması da buradadır.

madrid_gorulecek_yerler_catedrale3

Palacio De Cibeles meydanının ortasında Cibeles çeşmesi yer almaktadır, neoklasik tarzdadır ve adını Roma tanrıçası Kibele’den almaktadır. Real Madrid şampiyon olduğunda bu meydanda kutlamalar yapılmaktadır.

madrid_gorulecek_yerler_cibele4

Puerto De Toledo ve Opera binası şehrin önemli yapılarındandır. Eğer denk getirebilirseniz Opera binasında opera izlemek harika bir deneyim olabilir.

Temple Debod Aslında bir Mısır tapınağı, mö. II. yüzyıldan kalma bir yapı. Mısır’lılar tapınağın sular altında kalma riskine karşı Unesco’dan destek istemiş, İspanya bu mirası korumak için tapınağı Madrid’e taşımıştır. Depod Tapınağı girişin ücretsizdir.

madrid_gorulecek_yerler_debod2

Sokakları tarih kokan, gece gündüzün dolu dolu yaşandığı, bütün dünyadan ziyaretçi akınına uğrayan şehir; mirarisi, kültürel ve sanatsal yapıları ile muhteşem. Bitişik nizam inşa edilmiş apartmanlarda benzer yapılar görmek mümkündür, neredeyse tüm binalarda Fransız balkon mevcut.

madrid_gorulecek_yerler_mimari

Ana cadde ve meydanlar dışında ara sokaklar da büyüleyici. Sokak sanatı hiç beklemediğiniz yerlerde karşınıza çıkabiliyor, avize satan bir mağazanın kapısında bile..

madrid_gorulecek_yerler_sokaklar

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER