Kozmetik ürünlerinin bileşenleri sizi rahatsız ediyorsa

0
509

Yapılan araştırmalara göre orta yaşlı bir erişkin günde ortalama 9 farklı kozmetik veya kişisel bakım ürünü kullanıyor. Her bir kozmetik ürünün içeriğinde ise onlarca farklı madde yer alıyor. Dolayısıyla deri yoluyla pek çok kimyasalı vücudumuza aldığımız artık herkesin bilgisi dahilinde.

Dün keşfettiğim ve pek mutlu olduğum bir aplikasyon ile sizi tanıştırmak istiyorum. Uygulamanın adı Think Dirty. Şimdilik sadece IOS versiyonu mevcut. Bu uygulama kullandığınız kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriklerinin olası zararlarını bir derecelendirme yaparak anında sizi bilgilendiriyor.

Öncelikle uygulamayı telefonunuza indirip kaydoluyorsunuz. Uygulamayı kullanırken tek yapmanız gereken ürünün üzerindeki barkodu telefon kameranız vasıtasıyla okutmak. 1’den 10’a kadar zarar endeksi ve içerikteki maddeler konusunda uygulama sizi saniyeler içerisinde bilgilendiriyor. Evde bulduğum bir nemlendirciyi okuttum. 10’da 10 zararı çıktı. Çok kirli, yarı kirli ve temiz şeklinde ürünün içeriğini üçe ayırıyor ve ürünün bileşenlerini tek tek veriyor. 10 içinde yoğun toksin madde bulunan kozmetik ürünler. Sağda evde okuttuğum bir ürünün sonuçlarını görebilirsiniz. Zaten kullandıktan sonra yüzümü yakıyordu şimdi nedenini daha iyi anlıyorum.

kozmetik-urun-icerikleri

Bildiğimiz üzere kanserin nedenini anlamaya çalışan pek çok araştırma var. Think Dirty uygulamasının CEO’su Lily Tse’e göre ‘Günümüzde özellikle meme kanserini kozmetikler yoluyla vücuda alınan toksin maddelerin tetiklediğini’ belirtiyor. Ayrıca ‘paketi üzerinde ‘doğal’ veya organik yazan her ürünün de çok masum olmayabileceği’ görüşünde.

Eskiden cosdna gibi sitelerinden tek tek ürün adını girerek aramak durumunda kalıyorduk, ancak artık ThinkDirty dünyanın her yerinde anında cebinizde. Eczanede veya markette bir ürünü satın almadan önce barkodunu okutarak anında bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’deki kullandığımız pek çok marka global markalar, çoğunluğu uygulamanın sisteminde kayıtlı. Uygulamanın diğer özelliği ise bu ürün yerine size alternatif ürün önerilerinde bulunuyor olması.

Bu tip uygulamalar oldukça faydalı çünkü sandığımızdan çok daha fazla sayıda kozmetik ürün kullanıyoruz ve etiket kanunu nedeni ile de bir çok bileşen hakkında bilgi sahibi olamayabiliyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER