Işık ve gölge oyunları

1
4900

Bir ışık kaynağından çıkan ışık, ışığı geçirmeyen bir cisimle karşılaştığında o cismin gölgesi oluşur. Yaşları büyük çocuklar gölge oyunları, bilimsel deney, yapılandırılmış birer aktivite olabilir. Bizim ufaklıklarla ışık-gölge oyunları oynamak daha çok eğlenmek için; farklı materyaller ile kendi kendilerine keyifli vakit geçirebilmeleri ama herşeyden önce bol bol gülmeleri..

Bu yazıda ışık-gölge oyunlarına dair üç farklı öneri bulabilirsiniz, Hacivat-Karagöz, el feneri ile gölgeden hayvanlar yapma oyunu ve ışıklı masa.

  • Karagöz ve Hacivat

Çocukluğumda ilk defa okul tiyatrosunda deneyimlediğim, keyifle ve ilgiyle karşıladığım bir oyundu Karagöz ve Hacivat. Gözlerimi kocaman açıp heyecanla izlediğimi hatırlıyorum. Ama ondan sonra o kadar unuttum ki Hacivat ile Karagöz’ü, taa ki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde çocuklar için mini bir set görene kadar. Set mini bir perde ve yine mini boyutlarda Karagöz ve Hacivat oyununu içeriyordu.

Seti açıp perdenin arkasına bir mum yaktım ve doğaçlama ilk denememizi yaptık. Bu yaşta çocuklarla Karagöz-Hacivat metinlerine bağlı kalarak sergilenecek bir oyun değil, bizim miniklerin yaşlarına uygun espirilerle konuşturdum karakterleri. Tabi tepişme sahneleri vardı, en çok da ona güldüler, büyülenmiş gibi izlediler hatta ufaklık bile bayıldı. Anne-baba birlikte ya da babaanne-dede biraraya gelince hemen bir şov yapıyoruz beraberce gülüp eğleniyoruz.

Bu keyifli geleneksel oyunu unutturmamak, Karagöz-Hacivat’la çocuklarımızı tanıştırmak, hem de gölgelerle oynamak için bu keyifli oyunu mutlaka öneririm. Hazır mini setlerden alabilirsiniz, ya da sadece karakterleri alıp evde herhangi bir perdeye yansıtmanız mümkün.

Not:Sadece Karagöz-Hacivat satan yerler Eminönü’de de vardı.

ışık-golge-oyunları1

  • El feneri ile gölge oyunları;

Bu oyun için bir el feneri, el fenerini tutacak bir ufaklık ve ellerinize ihtiyacınız var. Aşağıda görebileceğiniz hareketler ile köpek, tavşan ve diğer hayvanları duvara yansıtarak yaşatmak, seslerini çıkarmak pek eğlenceli bir oyuna dönüşebilir. Minikler için karanlık ve gölge biraz korkutucu olabilir. Bu nedenle oyunu 3 yaş ve üzeri için çocuklar daha keyifle oynayabilir.

Eller ile yapılabilecek figürlere bazı örnekler;

ışık-golge-oyunları2

  • Işıklı masa;

İlk kez ışıklı masa ile ajansta çalışırken tanışmıştım, masanın amacı o zamanlar renkleri kontrol edebilmekti. Yıllar geçti çocuk sahibi olduktan sonra ışıklı masa yine karşıma çıktı, bu kez çocuklar için oyun amaçlı.

Nedir ışıklı masa? Işık ve renkler gibi keşifler için çocukların üzerine oyun oynayabileceği, yan tarafları kapalı, sadece üstten ışık veren bir masa. Şu aralar evimizin en popüler oyuncağı kendisi. Her akşam anne ışıklı masa ile oynayalım mı soruları ile karşılanıyorum. Çocuklara ipad heyecanı mı verdi nedir bilemiyorum:)

Nasıl oynanır? Işığı yansıtan herşey ile  oynamak mümkün. Masanın üstüne ışığı geçiren; küpler, kareler koymak veya düğmeler, renkli jelatin kağıtları(eskiden el işi dersinde sahte vitray yapardık) ile oynanabilir. Önemli olan oynanan cisimlerin ışığı yansıtması. Tüm bu malzemelerle hem renkleri keşfetmek hem de renklerle birlikte yeni birşeyler yaratmak mümkün.

 ışık-golge-oyunları3Işıklı masa için oyunları için Pinterest’te pek çok farklı öneriler bulmak mümkün. Bazılarını paylaşıyorum;

ışık-golge-oyunları4

Işık-gölge oyunları oynarken çocuklar neler öğrenebilir?

  • Işık kaynağının veya gölgenin oluştuğu yer değiştirilerek gölgenin büyüklüğü, yeri, şekli değişebilir.
  • Cismin büyüklüğüne ve şekline göre gölgeler değişir.
  • İki ışık kaynağı varsa cismin birden fazla gölgesi oluşabilir.
  • Bir ışık kaynağını bir cisme yaklaştırmak veya uzaklaştırarak gölgeleri hareket ettirip büyütme ve küçültme imkanını sağlayabilir.

Keyifli oyunlar…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here