Çocukla ilk ne zaman tiyatroya gidilir?

0
2629

Sinemadan daha büyülüdür tiyatro. Ekfektler olmadan duyguyu ve yaratcılığı anlamak oldukça keyiflidir. Bu nedenle sinema yerine tiyatroyu hep daha çok sevmişimdir. Hem zaten çocuklar ömürleri boyunca Pixar yapımı çizgi filmleri bol bol izleyecekler, öncesinde tiyatro deneyimini bol bol yaşasınlar istiyorum.

İlk tiyatro deneyimi ne zaman olabilir? Nisan’ı 2,5 yaşından itibaren fırsat buldukça oyunlara götürüyorum ilgiyle izliyor. Cemre’yi ilk kez bu haftasonu götüdüm(yaş 2) pek hoşuna gitti artık hep birlikte tiyatroya gidebileceğiz. Tabi bu bizim hikayemiz, diğer her konuda sık sık belirttiğim gibi her çocuk tiyatroyu sevmek zorunda değil, ama severse de keyifle vakit geçirebileceğiniz güzel bir haftasonu aktivitesi. Pek çok çocuk oyunu 3 yaş ve üzeri çocuklar için öneriliyor.

Çocukla hangi oyunlara gidebilirsiniz?

Deneyimlediğimiz ve güzel vakit geçirdiğimiz bazı oyunları bu yazıda bulabilirsiniz.

Şehir Tiyatroları’nın sezon çocuk oyunlarını pek kaçırmıyoruz. Oyun biletlerinin fiyatları 3tl. buradan detaylı oyun listesini görebilirsiniz. Bizim deneyimlediğimiz bazı oyunlar şöyle;

  • Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt: Oldukça eğlenceli bir el kuklası oyunu. Oyun, üç afacan kardeşin, yaramazlıklarını ve herkesin korktuğu Muhteşem Kurt ile tanışıp arkadaş olmalarını, mümkün olduğunca yalın biçimde, çocukların gözünden anlatıyor.

cocukla-tiyatro1

  • Kedi ile palyaço: Kedi ile Palyaço’da dostluğun önemi kedisini kaybeden bir palyaço ile sahibini arayan bir kedinin eğlenceli ilişkileri ekseninde aktarılıyor.

cocukla-tiyatro2

  • Boya Benek: 3-6 yaş grubu çocuklar için tasarlanmış oyunda, kendi yaptığı resim ve heykellerle dolu atölyesinde bir türlü kedisini bulamayan bir kızın hikayesi anlatılıyor. Çocukların, sahnedeki oyuncuyla diyalog kurarak, birlikte müzik yaparak aktif olarak katıldığı, fuayede kendilerini bekleyen kağıt ve boyalarla oyun sonrasında resim çizebildiği bir oyun.

cocukla-tiyatro3

  • Harikalar Mutfağı: Papatya Sokağı’nda çalışan iki aşçı olan Gümüşkepçe ve Kırıkçatal’ın yemek pişirme macerası anlatılıyor. Oyunun önemli kahramanları, kedi Yorgunpençe ve fare Kazmadiş’tir. Bayan Gülücüğün okulundaki çocuklara yemek hazırlaması için gelmesi ve mutfağından malzemeleri çalınan Gümüşkepçe’nin, ustalığın bir işi yaparken gösterilen özen, sevgi ve dikkatle olabileceğini göstermeye çalıştığı oyun eğlenceli bir öyküyle seyirciye aktarılıyor.

cocukla-tiyatro4

Şehir Tiyatroları dışında pek çok alışveriş merkezinde haftasonları tiyatro etkinlikleri düzenleniyor. Genel olarak bu aktiviteler ücretsiz oluyor. Örneğin, Zorlu Center’daki Kibritçi Kız müzikali 5 yaş ve üzeri çocuklar için güzel bir gösteri.

 cocukla-tiyatro5

Profilo AVM’de haftasonu bir kaç farklı tiyatro etkinliği düzenleniyor. Bir kaç gün önce uğrayıp davetiyeleri gişeden temin etmeniz gerekiyor. Bu dönem oynayan oyunlar; Pınar Çocuk Tiyatrosu-Sütle Gelen Sevgi oyunu ve Bal arıları ve Hınzır Arı oyunu.

Trump Towers çocuk katında da sık sık farklı oyunları izlemek mümkün. Geçen hafta Keloğlan masalının tiyatro oyununu izledik.

Özel çok tiyatrolarından, Mie Çocuk Tiyatro’sunun oyunları pek güzel. Buradan oyunların zaman planını görebilirsiniz. Biz geçen hafta Bremen Mızıkacıları‘nı izledik. Okulda da tam o sırada masalı anlatıp resimlerini yapmışlardı pek güzel oldu.

Yeni yılın ilk günlerinde ailenizle, sağlıklı, keyifli, mutlu, bol tiyatrolu bir yeni yıl dilerim..

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER