Gitara ruh veren eller

0
1132

İstediklerimize anında sahip olduğumuz şu dünyada kim bir gitar için iki yıl bekler ki? Tabi gitarın tınısından kimin yaptığını anlayan, el yapımı gitar tutkunları için bu sıradan bir soru olabilir..

İspanya seyahatinin benim için en keyifli bölümü el yapımı gitar ustası Francisco Barba’nın atölye ziyaretimizdi. Atölye girdiğinizde başka hiç bir yerde duyamacağınız keskin ama mis gibi bir ağaç kokusu sizi karşılıyor.

ispyanya_el-yapımı-gitar6

Bu pencere ışığında tam 57 yıldır gitar sanatını icra eden Francisco Barba, 18 yaşında mesleğine başlamış. Bunca yıldır tüm mücadelesi sizi çok uzaklara götürecek bir gitar tınısı hazırlamak için. ‘Constructor De Guitarras’ yazıyor atölyenin kapısında.

Kendisi İngilizce bilmiyor o yüzden iletişimimiz kısıtlı, işini yaparken oldukça ciddi ve titiz. Milimetrik hesaplara o kadar dalmış durumdaki atölyeye gelen ziyaretçilere kafası ile gülümsedikten sonra hemen işine aynı ciddiyet ve özenle devam ediyor.

ispanya_el-yapımı-gitar7

Atölyenin tüm duvarları gitar üretimi için milimetrik ölçüp kesilmiş ağaçlar, marangoz malzemeleri, çizimler ile dolu. İçerde bir zaanatkarın odasında olduğunuzu hissediyorsunuz..

Bu atölyeden el yapımı gitar sahibi olabilmek için önce sıraya girmeniz gerekiyor, bir listeye adınız yazılıyor, ortalama bekleme süreniz ise iki yıl. %100 el yapımı gitar sahibi olmanın fiyatı da öyle pek ucuz değil, 6000-7000 euro civarında.

Atölyede en çok ilgimi çeken bu minyatür tablo oldu. Gitarın parçalarını tek tek ortaya koyuyor. Gövdenin taşıyıcılığını ve önemini insan en çok bu noktada anlıyor.

ispanya_el-yapımı-gitar

Bir gün İspanya’ya yolunuz düşerse, flamenkoya ya da klasik müziğe ilginiz varsa mutlaka bir gitar yapım atölyesini ziyaret etmenizi ve bir gitar zanaatkarı ile tanışmanızı öneririm.

ispanya_el-yapımı-gitar3

Eğer Francisco Barba’ya uğramak isterseniz açık adresi ise burada.

Müzikle kalın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here