Çocuklar için ansiklopedi önerisi

0
1113

Benim çocukluğumda internet yoktu, doğal olarak Google da yoktu, annem sorularımın cevaplarını bilmeyince ‘bilmiyorum’ derdi, ağabeyime sorardım; o sırada evimizin kütüphanesinde kalın ansiklopedi ciltleri vardı, onları karıştırır, arar bulurduk.

Ortaokulda dönem ödevim için ilk kez Atatürk Kitaplığı‘na gittiğimde kendimle gurur duymuştum.. İlk kez böyle büyük bir kütüphaneye adım atmıştım; ne çok kitap vardı orada ve ne kadar güzeldi.. Yıllar geçti, bir gün master yaptığım üniversitenin kütüphanesine gittim. Üniversite kütüphanesi başkaymış gerçekten, pek heybetli, çok çeşitli, dünyanın dört bir yanından uluslararası kaynaklar vardı. O kadar etkilenmiştim ki orada uzun uzun vakit geçirmek istemiştim. Aradan yıllar geçti, biz büyüdük; ansiklopediler evlerin kütüphanelerinden kanatlanıp uçtular, yerlerini bilgisayarlar ve onların şarj cihazları aldı.

Son dönemde, Nisan cevabını bilmediğim bazı soruları sormaya başladı; ‘Albatros nasıl bir kuş anne?’ gibi.. Bu gibi soruları Google’a sormak ve oradan kızıma göstermek istemiyorum. Teknoloji harika, iyi ki de var ve faydaları asla inkar edilemez. Biliyorum, gelecekte kızlar zaten kullanacaklar. Bence okumayı bilen herkes Google’a soru sorabilir; dolayısıyla bunu öğrenmek için herhangi bir acelemiz de yok.. Şimdilik, en azından bu yaşlarda, biraz daha kitaplara dokunsunlar istiyorum.

Aynı zamanda biraz emek sarf edip birkaç sayfa çevirsinler, çevirirken arada onlara değişik gelen bir şey görüp onu da merak etsinler istiyorum. Çünkü inanıyorum ki okuma-kitap-araştırma üçgeninde temeli ne kadar erken atarsak o kadar sağlam olur.

Ben tüm bunları düşünür ve hissederken, çok şanslıyız ki; bir yenge ziyareti sonrası ‘İlk Ansiklopedim’ seti ile tanıştık ve set evimize hediye olarak geldi.

Bu güzel set 18 ciltten oluşuyor, oldukça kapsamlı. Sadece çocuklar için hazırlanmış, resimli, harika bir kaynak. Edebiyat, sanat, bitkiler, hayvanlar, ülkeler gibi konularda temel bilgileri bulmak mümkün. Artık soruların cevaplarını İlk Ansiklopedim’den birlikte arayıp bulacağız, şimdilik ben okuyacağım onlar dinleyecek.

Biraz araştırdım bu ve benzeri ansiklopedi setlerinin çocuk kategorisinde satıldığını keşfettim. Eğer siz de benim gibi düşünüyor veya hissediyorsanız bu yazı hatırlamak için iyi bir fırsat olsun. Şimdiden keyifli okumalar dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here