Çünkü Okumak Özgürlüğe Uçmaktır

0
1930

Yeni kitaplar yine kitaplar, kitap kurdu olmaya devam. 10 yeni çocuk kitabı önerisi ile devam ediyorum. Kitaplar için yaş önerisi yazmak oldukça zor, pek çok kitabın arkasında artık yaş bilgisi de yer almıyor.

Bu listedeki kitaplar daha çok 3 yaş ve üzeri için. Bizim evde bir 3,5 ve bir 2 yaş minik var. Tüm kitapları her ikisi için de okuyorum. 3,5 yaş için kitapların tamamını okuyorum, ama kitabı ufaklığa okuyorsam her sayfanın görsellerine bakıp bir cümle ile konuyu özetliyorum böylece sıkılmıyor ve kitabın keyfini o da çıkarmış oluyor. Bu da bizden mini bir öneri:)

1. Çilli Begonya

Ünlü Hollywood yıldızı Julianne Moore’ın bir çocuk kitabı yazdığına görmesem inanmazdım. Moore, kendi çocukluk deneyimlerinden hareketle bu kitabı yazmış. Çilli Begonya sıradan bir kız çocuğu. Yalnız, başı çilleriyle biraz dertte. Onlardan kurtulmak için her şeyi deniyor ama nafile. Çilleri bana mısın demiyor. Çilleri kaybolmadığına göre geriye yapacak bir tek şey kalıyor…

cocuk_kitaplari7

2. Gogo ve Günışığı

Uykucu kedi Gogo ve Günışığı’nın sımsıcak hikayesine rengarenk illüstrasyonlar eşlik ediyor. Günışığı bir kış günü uyanır, uykucu kedi Gogo ise hala uyumaktadır. Günışığı, ev işlerini yapar, oyunlar oynar, kek pişirir… Bu sırada Gogo uyumaktadır. Sonunda Gogo uyanır ama Günışığı’nı evde bulamaz. Üstelik dışarıda fırtına vardır ve hava çok soğuktur. Gogo arkadaşını aramaya çıkar… Çizimler, renkler bu kitapta her şey çok samimi.

cocuk_kitaplari1

3. Kültürlü Kurt 

Kültürlü kurt, diğer kurtlardan oldukça farklı bir kurt.

Acımasız kurt, karnını doyurma ümidiyle gittiği çiftlikte bir sürprizle karşılaşır. Çiftlikteki hayvanlar, kurdun saldırısı karşısında kafalarını bile kaldırmadan kitap okumaya devam ederler. Kurt bu hayvanların dikkatini çekebilmesinin tek yolunun, okumayı öğrenmesi olduğunu fark eder ve bu yönde harekete geçer. Kurtun gözlüklü bu sevimli hali, kurttan korkan çocuklara ilaç gibi.

cocuk_kitaplari9

4. Şuşu Can ve Dörtteker

Üçteker kitabından sonra Şuşu’nun maceraları serinin ikinci kitabı ile devam ediyor. Şuşu bir sabah uyanır ve evi biraz altüst edince dayısı onu parka götürmeye karar verir. Şuşu parkta hızını kesmeden dolaşırken, Can ve onun dörttekeriyle karşılaşır ve tanışır. Engelli bir çocuk olan Can ile tanışan Şuşu hayatında ilk defa tekerlekli bir sandalye görür ve bunu tanımaya çalışır.

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği işbirliği ile hazırlanan kitapta küçük yaştaki çocukların bu konudaki farkındalıklarının gelişmesi amaçlanmış.

cocuk_kitaplari6

5. Annemin Çantası

3 Kedi 1 Dilek’te keyifle okuduğumuz Sara Şahinkanat’ın Annemin Çantası kitabı da pek eğlenceli. Bizim evde çocuklar için en ilgi çeken obje benim çantam.. Kah fermuarını açar komple boşaltırlar, kah onlar anne olur evin içinde turlar anne olurlar… Annemin Çantası kitabı bir anne çantasının içinde neler olduğu ve aslında ne kadar çok işe yarayabileceğini bir çocuk gözünden anlatıyor.

cocuk_kitaplari5

6. 5 Çocuk 5 İstanbul

Çocuk kitapları illüstratörü Betül Sayın, yazıp resimlediği 5 Çocuk 5 İstanbul kitabında İstanbul’u anlatılıyor. İstanbul kentinin beş farklı tarihsel sürecini beş değişik kahramanla canlandırıyor. Kitabın günümüzden başlayıp tarihöncesine doğru zamanda geriye akan kurgusu ve renkli resimleri çocuklar için eşsiz bir okuma ve öğrenme deneyimi tadında.

cocuk_kitaplari10

7. İnatçı Kirpi Mina

Tülin Kuzikoğlu’nun yazdığı kitabının kahramanı ev sahibi Leyla Fonten’in evinde dokuz hayvan yaşar. Her birinin farklı huyları vardır. Leyla, meşhur yazar La Fontaine’in torununun torununun torunu.

Leyla Fonten’in evinde yaşayan Kirpi Mina pek inatçıdır. Mina giyinmesi gerektiğinde giyinmez, uyuması gerektiğinde uyumaz. Arkadaşları onu oynamaya çağırsa, kollarından tutup çekiştirseler de Mina’nın bir kez inatçılığı tuttu mu kimse onun fikrini değiştiremez. Evdeki hayvanlar buna nasıl çözüm bulacak?

cocuk_kitaplari2

8. Öfkeli Örümcek Rıza

Serinin ikinci kitabı ise Öfkeli Örümcek Rıza. Örümcek Rıza pek öfkeli kişiliğiyle öne çıkıyor. Rıza çalışıp didinir ve birbirinden süslü ağlar örer. Ama evde koşturup duran arkadaşları bu ağları her seferinde bozarlar. Örümcek Rıza buna nasıl çözüm bulacak?

cocuk_kitaplari8

9. Salyangoz ile Balina

Julia Donaldson ve Axel Scheffler’in yazdığı Salyangoz ile Balina, bir salyangoz ile devasa bir kambur balinanın dünya macerasını anlatıyor. Kitabın ilustarsyonları muhteşem. Salyangoz, kendine biçilen hayatı yaşamak istemez, o dünyayı gezmek ister, kambur balina onu kuyruğuna alır ve dünyayı gezmeye başlarlar.

cocuk_kitaplari4

10. Köprüyü Geçerken 

Bizim evde iki inatçı keçi var. O yüzden bu kitap bize pek iyi geliyor. Bir köprüde karşılaşan iki inatçı keçinin sonu malum. Ben geçerim, yok sen değil ben geçerim derken.. Kitapta bu iki inatçı keçi bir dev ile bir ayı.  İnat mı, çözüm mü ikilemini güzel bir şekilde çözüyor.

cocuk_kitaplari3

Diğer kütüphane yazılarına birincisine buradan ve ikincisine şuradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here