Birbirinden Güzel 13 Farklı Çocuk Kitabı Önerisi

0
2109

Kitapsever bir anne olarak kızlarıma en çok kazandırmak istediğim alışkanlık kitap okuma alışkanlığı. Nisan bu konuda oldukça ilgili, gün içinde ve yatmadan önce kitaplar seçiyor ve onları birlikte okumamızı istiyor. Cemre oldukça hareketli bir çocuk ve henüz iki yaşında, ablasına okurken o da kucağıma çıkıp dinliyor, bazen de ben okurken o da başka bir kitabın sayfalarını karıştırıp onu anlatıyor. Peki, kitap seçerken nelere dikkat ediyorum?

  • Kitap ve oyun bir arada olsun istiyorum, kitaplarla oynayınca okumayı daha çok seviyorlar.
  • Kitap listeleri oluşturuyorum, seri almak yerine farklı hikayeleri olan kitapları tercih ediyorum. Örneğin tavşanlarla ilgili bir kitabımız varsa ikinci bir tavşanlı kitabı almıyorum,
  • Farklı kategorilerde, farklı yayınevi ve yazarların kitaplarını tercih ediyorum.
  • Kitap içerikleri kadar çizimlerine de dikkat ediyorum. Farklı çeşitlerde görselliğin çocuklar için ayrı bir zenginlik olduğunu düşünüyorum.
  • Direkt olarak ders veren kitaplar yerine daha hikayesi olan, akışı olan kitapları tercih ediyorum.
  • Artık Nisan biraz daha büyüdüğü için kitapçı gezmeye ve kendi seçtiği kitapları almaya da başladık.
  • Birkaç kitap alsak da kitapları teker teker veriyorum, her kitabı birkaç gün okuyoruz, sonra yenisini çıkarıyoruz birlikte.

Bu listede bizim keyifle okuduğumuz 13 farklı kitabı bulabilirsiniz.

1.Pasta Gitti

cocuk_kitaplari_pasta-gitti

Pastası çalınan bay köpek ve bayan köpeğin ormandaki maceralarını okuduğumuz, daha doğrusu resimler yardımıyla anladığımız kitapta, yazılı herhangi bir metin yok. Dolayısıyla resimlere baktığınız her an çocuğunuza farklı hikayeler anlatıyor oluyorsunuz. Kitap ayrıca zengin görselliği ile çocuğunuza da bakarak anlatma fırsatı yaratıyor. Metin olmayan kitap, diğer kitaplardan da bu şekilde ayrışıyor. Nisan birine okutacağı zaman ‘ama bu kitabın sözleri yok, senin anlatman lazım’ diye bir ön tanıtım yapıyor:)

2.Kağıt Bebekler

çocuk_kitaplari_kagıt-bebekler

Küçük bir kız ile kağıt bebeklerin maceralarını okuyabileceğiniz kitapta bir dinazorun ortaya çıkması ile bir macera yaşanmaya başlıyor. Kitabın benim için en etkileyici bölümü ise en son bölümü, başka bir çocuk kağıt bebekleri kesiyor ama onlar yok olmuyorlar, küçük kızın hafızasında yaşamaya devam ediyorlar.. Ölüm teması olmadan anıların sonsuzluğunu çok güzel veriyor. Kağıt bebekler yaratma, kesme-boyama sonra da oynama gibi bir etkinlik ile kitabı bileştirmek de keyifli bir etkinlik olabilir.

3.Nokta

çocuk_kitapları_nokta

Çocuk kitapları gerçekten çocuklar için mi sorusunu bir kez daha sorguladığım bir kitap Nokta.
Kitabın ana mesajı; “Bir nokta yap. Bakalım seni nereye götürecek.” Vashti’nin öğretmeni onu incitmeden, resim çizerek duygularını anlatabileceğini söyledi. Ama Vashti resim yapamıyordu, o bir ressam değildi. Bunu kanıtlamak için Vashti boş bir kağıda öfkeyle bir nokta yaptı. Bu minicik nokta Vashti’nin yeteneğini keşfetme yolculuğunun ilk adımı oldu. Her minicik nokta aslında bir başlangıçtır..

4.Rengini Arayan Pudra

çocuk_kitapları_rengini-arayan-pudra

Betül Sayın, kitapta çocukları keşiflerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Arkadaşlarından çok farklı olan Pudra bembeyaz bir yarasa. Arkadaşları gibi olmak için neler denemedi ki: karga tüyleri taktı üstüne, dumanların arasında dolaştı. Ama çare bulamadı beyazlığına. Bir gün, kendi gibi beyaz arkadaşlar bulmak uğruna evinden uzaklara uçtu. Bu yolculukta neler neler geldi Pudra’nın başına.

Fiziksel bir farklılığa sahip olmanın çocuk yaşamına getirdiği yükü ve çocuğun bu yükle başa çıkmak için kendince ürettiği yöntemleri ele alan kitapta, desenler ve kelimeler; mizahın, keşiflerin ve umudun taşıyıcısı oluyor. Köstebek Kuki adlı kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2007 Yılının En İyi Resimli Öykü Kitabı seçilen Sayın, bu kitabında da hem masalsı hem de gerçekçi bir dünya yaratmayı başarıyor.

5.Hırçın Prenses Goncagül

çocuk_kitapları_hırcın-prenses

Goncagül sarayda doğan bir prensestir, el bebek gül bebek büyümektedir, bu nedenle de mutsuzdur. Prenses olmak ona göre değildir. Farklı bir hayat yaşamak istemektedir. Büyürken devam eden hırçınlığının nedeninin bu olduğunu sonunda anlayan Kral ve Kraliçe sonunda onu özgür bırakmaya karar verir.

6.Zebra Zaza

çocuk_kitapları_zebra-zaza

Kitapta ağlayan eşek, pijamalı dediğimiz Zebra Zaza’nın macera dolu hikayesine tanık oluyoruz. Zebra Zaza hayali arkadaşları ile müzisyen olmaya karar veriyor. Bu yolculuk hayatını tehlikeye atacağı, zorlu bir yola sürüklüyor.

7.Kapı Komşumuz Korsanlar

çocuk_kitapları_kapı-komsumuz-korsanlar

Matilda Bıkkınkıyı kasabasında yaşamaktadır. Mahallede hiç çocuk olmadığı için canı sıkılan Matilda’nın komşu olduğu eve bir korsan ailesi taşınır. Bu aile kimseye benzememektedir, farklıdır. Matilda farklı arkdaşlarından mutludur ama kasaba halkı aynı görüşte değildir ve onları kasabadan atmak için elinden geleni yapacaklardır..

Kapı Komşumuz Korsanlar, farklılıkları fark etmek ve saygı duymak üzerine güzel bir kitap. Ayrıca kitabın içinde küçük korsanın bir de poster hediyesi mevcut. Kitap 2012 yılı Waterstones Çocuk Kitabı Ödülü ve 2012 yılı Roald Dahl Funny Ödülü sahibi.

8.Göz Kırpan Yıldız

çocuk_kitaplari_göz-kırpan-yıldız

Uzay merakımız nedeni ile Göz Kırpan Yıldız bu dönem favori kitaplarımızdan. Doğumgününde bir steteskop hediyesi alan kahramanımıza bir yıldız göz kırpar. Bu yıldızla buluşma hayali ile, büyük bir yolculuğa çıkar, balonlarıyla birlikte tüm gezegenleri gezer ve hatta güneşi de.. Sonunda da göz kırpan yıldız ile buluşur.

9.Ay’a Yolculuk

çocuk_kitaplari_aya-yolculuk

Bir diğer uzay yolculuğu kitabımız Ay’a Yolculuk. Bir bebek aynın anne ayıya ‘aya gidebilir miyim?’ sorusu ile başlar kitap. Anne ayı gidemezsin der ama bebek ayı çok kararlıdır, bütün malzemeleri toplar. Koliden kendine bir uzay aracı süzgeçten kask yapar… Bacadan aya kadar gidip sonra da eve döner.

10.Mavi Kız – Uzun Bir Yol

çocuk_kitaplari_mavi-kız

Yapı Kredi Yayınları’ndan, keşif, özgürlük, merak ve dostluk üzerine harika bir kitap Mavi Kız. Mavi kız ve arkadaşı Cici yeni dünyaları keşif için yola çıkarlar. Uzak diyarlara gider, hiç görmedikleri yerleri görürler. Ormanda yaşayan farklı arkadaşlar ile tanışırlar. Bu yolculuk onlar için yei bir macera olacaktır.

11.Üç Kedi Bir Dilek

çocuk_kitapları_üç-kedi-bir-dilek

Piti, Pati ve Pus’un maceralarını okuyacağınız kitabın yazarı Sara Şahinkanat. İlustasyonları muhteşem olan bu kitapta arkadaşlarının bir yıldızı kayarken görme isteğini gerçekleştirmeye çalışan Piti ve Pati’nin macerasını sımsıcak bir dostluk hikayesi ile anlatıyor.

12.Kış

çocuk_kitapları_kış-mevsimi

Mevsimler serisinin kitaplarını oldukça seviyoruz, sık sık konuştuğumuz bir konu. Kış gelince doğada neler olur sokağa çıkınca gözlemler ile paylaştığımız bir mevzu. Kitapta da tam olarak bu anlatılıyor aslında. Doğadaki değişim, kışın kullandığımız malzeme ve giyecekler..

13.Kıpır Kıpır

çocuk_kitapları_kıpır-kıpır

İlustasyonları ile adı gibi Kıpır Kıpır bir kitap. Kıpır Kıpır bize iki kız kardeşin, Belinda ile Melisa’nın, öyküsünü anlatıyor. Belinda her zaman çok dikkatli ve özenli, zarif bir balerin. Oysa Melisa bale konusunda pek başarılı değil. Melisa, başlangıçta ablası gibi olmadığı için mutsuz oluyor ama sonra Bay Metronom sayesinde o da kendi yeteneklerini keşfediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here