Çalışan anne olmanın zorlukları

0
1074
Businesswoman holding baby son and coffee cup

Çalışan anne kategorisi içinde minik bir kümedir plaza anneleri. Onlar hayatlarına bir bebek ve kariyerleri ile birlikte devam etme kararını almış annelerdir. Her ne sebeple olsun o zorlu karar sürecinden geçmiş ve kararlarını çalışma şeklinde vermişlerdir.

Plaza anneleri için sancılı süreç hamileliğini öğrendiği andan itibaren başlar, hamile olduğunu söyleyeme durumu bunun nasıl karşılanacağına emin olunmayan ortamlarda daha zordur. 12. Haftaya kadar her akşam yatarken nasıl söyleyeceğini planlar durur anne kişisi.

Sonunda 12. hafta gelir çatar, hamile plaza annesi bir bebek geleceğini açıklar. Bu açıklama ile birlikte kariyerinde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Ama o bunu çoktan göze almıştır.

İşte bu açıklamadan sonra olaylar silsilesi başlar. Asansörde kaşılaşılan herkes plaza annesine kaçıncı haftada olduğunu sorar. Oysa siz daha bu hafta hesaplama işini henüz kapmamış olabilirsiniz. Sonra sırasıyla kız-erkek olup olmadığı, şeker testi sonuçlarını, isim konusundaki öneriler gelir, sezeryan mi normal doğum mu soruları sorulur sıkça.. Hepsine gülümseyerek cevap verir plaza annesi.

Hiç tanımadığınız biri asansöre biner (kendisi muhtemelen daha evvel doğum yaptığı için) sizin göbeğinizin de bir kamu malı olduğunu düşünür, sormadan dokunur, ‘ay ne şeker’ der, okşar, ‘tekmeliyor mu?’ diye sorar siz yine gülümsersiniz.. Yahu bir saniye o benim bebeğim, üstelik benim göbeğim diyemezsiniz işte..

Bu arada çalışanı çok olan plazalarda eş zamanlı hamilelikler de olur. Benzer haftalarda olan plaza anneleri kümelenir, her konuda birbirlerine fikir sorar, birlikte alışveriş yapar, beraber hayal kurarlar. Eee ne de olsa kader arkadaşlarıdır onlar..

Bir de tecrübeli plaza anneleri vardır, alışveriş listeleri, doktor listeleri, katı gıda listeleri.. Kısaca tüm listeler onlardadır, onlarla aranız iyiyse tüm bilgiye sahip olabilirsiniz.

Biraz göbek büyüdü mü asansörde yeni sorular başlar ‘ee doğum ne zaman?’ .. Halbuki bazen aylar vardır doğuma, ama göbek erken çıkmıştır..

Sonunda doğum izni gelir çatar. Plaza annesi izne çıkmadan geleneksel pasta kesme töreni gerçekleşir, iyi dilekler paylaşılır, öğlen birlikte yemeğe çıkılır. İşe kısa bir ara, ama yepyeni bir başlangıçtır hayata. Artık, ev, iş ve bebiş vardır hayatta.. Bu üçleme nasıl efektif yönetilir kıdemli plaza anneleri en iyisini bilir onlar size yardımcı olur..

Doğum gerçekleşir, plaza arkadaşları bebeği görmeye gelirler heyecanla. Yorgun anneye moral verirler ziyaretleriyle.

Plaza annesi süt dönemi ile birlikte artık ev annesidir. Anne kişisi hayatta en büyük zorluk ve yorgunluk ile o anlarda tanışır. İlk haftaların tecrübesizlikleri yavaş yavaş üzerinden atan anne ayaklanır, toparlanır.

Doğum izni zaten çok kısadır, bir rüzgar gibi gelir geçer. Sonra sorular yeniden başlar ‘ee ne zaman dönüyorsun?’ diye.. Eğer plaza annesinin eski yıllık izinleri varsa doğum iznini 1-2 hafta daha uzatabilir. Henüz çok küçük dese, kalbinin yarısı evde kalsa da işine başlar.

İlk emanet ettiği kişi elbette annesidir. Bir yandan diğer plaza annelerinden yardımcı arayışında destek ister. Danışmanlık şirketi ve bir sürü görüşmeden sonra bir yardımcı bulunur. Annenin maaşının bazen yarısı bazen 2/3’si ile işe başlar. Plaza annesi soğuk duş etkisi yaratan bu gerçekle tam bu noktada tanışır.

Yenidoğan plaza annelerinin diğer bir toplanma noktası da süt odalarıdır. Sayıları çok fazla olmadığından çok fazla özel hayata takılmadan beraber süt sağılır, kaç ml çıktı, azaldı mı arttı mı muhabbetleri döner ortada. En sıcak konu ise katı gıdadır, geçtik, geçiyoruz, şunu yedi, bunu yemedi, şu gaz yaptı vb sohbetler odada döner durur. Bu muhabbete süt makinelerinin sesi eşlik eder.

İşte o an bir anne daha var olmuştur evrende, çocuğunu sevgiyle büyütmek için her anını adayacak yepyeni taptaze bir anne.. İnişleri çıkışları ile her annelik güzeldir…

                                                                                              görsel:huffpost.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here