Hangi yaş için hangi tip yapbozlar uygun?

0
3789

Üç yaşından sonra Nisan’ın evdeki yapboz(puzzle) oyunlarına ilgisi epeyce arttı, Cemre ise şu ara ablasının parçalarını ya kaçırıyor ya da havaya fırlatıyor. Yapboz oynamanın zihinsel bir etkinlik olduğuna düşünen pek çok aile var. Ben tek başına zekaya etkisinden ziyade yapboz oynamanın çocuklarımın gelişimine farklı alanlarda katkısı olabileceğini düşünüyorum.

Elbette her çocuk yapboz oynamak zorunda değil; eğer çocuk zevk alıyorsa, yaparken keyifli vakit geçiriyorsa ya-boz oynamak güzel bir deneyim olabilir. Bazı çocuklar tren raylarını birleştirerek inşa etmeyi sevebilirler, diğerleri yapboz oynamayı. Sonuç olarak farklı karakter ve yapıdaki çocuklar farklı ilgi alanlarında oyunlar oynayabilirler ki bu oldukça doğal.

Özellikle 2-3 yaş ve civarı odaklanma süresi arttıkça, yapboz ile oynamak çocuklar için daha keyifli hale geliyor. Biz de Nisan’ın öğretmeninin önerisiyle, yapbozlara daha fazla vakit ayırmaya başladık.

Yapboz oynamanın çocuklar için faydaları;

  • Çocukları düşünmeye iterek çözüm bulma çabalarını destekler,
  • Sonuçlara ulaşmak için alternatif çözüm yolları aramalarını sağlar,
  • Farklı denemeler yapma,
  • Pratik zekayı geliştirme,
  • Sabır becerisini geliştirme,
  • Odaklanma süresini arttırma,
  • Yapbozu bitirdikten sonra göstererek özgüven duygusunun gelişimi gibi konularda katkıda bulunabilir.

Burada önemli nokta yapboz seçerken çocuğun yaşına uygun olanları seçmekte. Çocuk kendi yaşından büyük bir kategoriyi denerse yapbozu yapamayabilir ve kolayca demotive olabilir. Örneğin yapboz oynamayı denediniz ve o dönem sevmedi, ilerleyen farklı bir dönemde tekrar deneyebilirsiniz ve sevebilir. Sonuçta seçimleri bazen bizi bile şaşırtacak derecede hızlı değişebiliyor.

Biz hangi tip yapbozları deneyimledik?

İlk deneyimimiz Djeco Buzdolabı magnetleriydi. Mutfakta iş yapan anneler için oldukça faydalı. İlk zamanlarda yere atıyorlardı veya renkleri tutturamıyorlardı, sonra yavaş yavaş renkleri tutturmaya çalıştılar. Buzdolabında her daim göz önünde olduğu için her gün sık sık oynadılar.

yapboz-onerileri1

Bu magnetten sonra 1-2 yaş arası için uygun olan iki parçalı veya üç parçalı mini yapbozlara geçtik. Örneğin üzerinde 4 hayvan olan bir ahşap yapboz vardı, her hayvanı yerine taktığımızda o hayvanın sesini çıkarıyordu.

cocuk_yapboz_puzzle-8

Yine 1-2 yaş çocuklar için önerebileceğimiz başka bir ürün Diset markasının (Mothercare mağazalarında satılıyor.) Hayvan doku ve renklerini eşleştirmece oyunu. Cemre’nin bu ara favorisi.

cocuk_yapboz_puzzle

Daha sonra yine Djeco‘nun kuş, fare, kaplumbağa, tavşan, kedi ve köpekten oluşan yapboz setiyle oynamaya başladık. Büyük parçalardan oluşan bu yapbozda ilk etapta Nisan sadece kuşu yapıyordu, diğerlerini beraber yapıyorduk sonra zamanla o da yapmaya başladı.

FullSizeRender-4

Bununla eş zamanlı olarak tahta yapbozlar da denedik. Aslında tamamı yapboz olmayan, doğru yere doğru büyüklükteki şekilleri ve hayvanları yerleştirdiğimiz oyunlardı bunlar. Nisan yapıyor, Cemre bozuyor şu an evdeki düzen bu:)

yapboz-onerileri2

Mevsimleri anlattığı için bu ahşap mini yapbozu pek sevdik. Her mevsim 9 parçalık yapbozdan oluşuyor.

yapboz onerileri3

Yine Diset markasının (Mothercare’de satılıyor) 20 parçalı ‘masal’ konulu yapbozları da oldukça keyifli. Son dönem Nisan’ın favorilerinden.

 cocuk_yapboz_puzzle7Ravensburger yapbozları (Joker’lerde satılıyor) edindik, 4 yaş ve üzeri için uygun. Son dönemde bunları yapıyoruz.

yapboz-onerileri5

Bol keyifli, bol oyunlu bir 2015 olur inşallah hepbirlikte..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here