Bebek odası nasıl hazırlanır?

0
2113

Kucağımda sen bir sallanan sandalyedeyiz; kulağına ninniler fısıldıyorum ve seni tatlı uykulara hazırlıyorum, seni beklerken kurduğum bir hayal işte..

Seni bekleme heyecanın yanında bana en keyif veren anlardan biri de odanı hazırlamaktı. İlk bebeğim olduğun için oldukça heyecanlıydım ama nasıl bir odan olmalıydı açıkçası hiçbir fikrim yoktu.

bebek-odası-hazırlıkları

Mesela odan ne renk olmalıydı? Mor olsa dedim; bilgeliği, sempatiyi ve asaleti simgelermiş ama aynı zamanda nevrotik duyguları da beslermiş, bir de çok baskın bir renk olma ihtimali nedeniyle vazgeçtim mordan. Kırmızı çok kapatır dedim, sarı ışığın rengi iyi olabilir diye düşündüm; sarı inceliği ve pratikliği ama aynı zamanda da hüznü simgelermiş bu nedenle ondan da vazgeçtim. Sonunda renklerini buldum; sana doğayı temsil eden yeşil ve yaratıcılığı temsil eden turuncu karışımı bir oda hazırlamaya karar verdim.

Oldum olası cinsiyetçi ayrımlardan hoşlanmam, pembe-mavi ayrımı gibi.. Kız bebeğim olacaktı ama odanın pembe ağırlıklı ya da pembe boyalı olmasını hiç istemedim. Gerçi bu istikrarı kıyafette sağlayamadık ve ister istemez yine pembe düşkünü bir kızım oldu ama ne yapalım gelecekte zevkleri değişir belki.. 

bebek-odası-hazırlıkları2

Hangi oda bebek odasına uygun olur? Anne odasına en yakın ve en sıcak oda bebek odasına uygun olur diye düşünmüştüm. Şimdiki aklım olsa en serin odayı seçerdim o ayrı. Minik burunları her daim tıkalı olanlara, serin odalar ve hava iyi geliyor.

Minik bir odamız vardı, iki odanın arasında olduğu için de ısı izolasyonu iyiydi. Öncelikle bu minik odanın duvarlarını su bazlı boya ile yeşile boyadık, ilk boyandığında çok koyu yeşil görünmesine rağmen kuruyunca su yeşili tonunu aldı oda. Duvar kağıdının alerji yapma ihtimaline karşı odada tercih etmedim. İlla kağıt beğendim derseniz en azından bir duvarı yaptırıp diğerlerini boya yaptırabilirsiniz. Keçe hayvan şeklinde stickerları İmaginarium’dan, filli saati de bir internet sitesinden almıştım.

bebek-odası-hazırlıkları3

Duvar renginden ziyade bebek odasını en çok gösteren perde ve tül seçimi. Bu konuda epeyce gezdim, Mothercare’in Kozyatağı’ndaki outletinde iyi bir fiyata bu perdeleri buldum. Bu perde desenine benzer bordürleri yine aynı yerden aldım. Perdenin aynı deseninden nevresim takımını da aldım. İstediğim gibi turuncu bir hazır tül bulamadığımdan mahallemizdeki perdeciye uçuş uçuş bu tülü diktirdim.

Turuncu gece lambasını, turuncu renkli çiçekli birkaç kutuyu da Koçtaş’tan aldım. En zoru odanın lambasını bulmak oldu; en sonunda Lambacılar sitesinden bu bebekli lambayı buldum.

bebek-odası-hazırlıkları4

Oda takımı… Olabildiğince sade, ahşap, boyasız bir oda takımı aradım ve Haidi Baby’den oda takımı sipariş verdim. Sipariş edilen takımların gelmesi 1-2 ay alıyor ve oda takımı geldikten sonra, bebek odasında havalandırılmasında faydalı oluyor (ilk dönem burası yerine anne yanında beşikte daha rahat olacak olsa da) önceden sipariş vermekte fayda olabilir. Bebekleriniz için dolap alacaksanız askılığın çocuğun erişebileceği alt bölümde olmasına özen gösterebilirsiniz.  

Alerji ihtimaline karşı ilk aylar odada halı kullanmadım, sonradan takip ettiğim anne-bebek sitelerinde indirimden ivi markalı bir halı aldım. Hiç birşey için acele etmedim, indirimleri takip edip yavaş yavaş ihtiyaçları tamamladım.

bebek-odası-hazırlıkları5

Sallanan sandalye hep hayallerimi süslese de anneler ‘eğer sallamaya başlarsanız sonsuza kadar sallanırsınız’ diyordu. Bu durum biraz gözümü korkutsa da gezdiğim mobilyacılarda sallanan sandalye hep başroldeydi, deneyince de süper rahat geliyordu. Sonuç olarak bir tane edindim ve faydasını gördüm.

bebek-odası-hazırlıkları6bebek-odası-hazırlıkları6

Bir yıl sonra odaya bir kaç ekleme yaptım; ilk olarak kendi erişebileceği boyda bir askılık aldım, sokağa çıkarken hırkasını, montunu kendi alabilsin diye. İlk zamanlar askılıkla birlikte her şey yere iniyor olsa da zamanda asmayı ve almayı öğrendi.

bebek-odası-hazırlıkları7

Ayna konusunun ne kadar önemli olduğunu ilk zamanlar bilmiyordum. Kendini görebileceği boyda bir ayna ekledim dolabına astım tabi ki İkea’dan. Kırılma veya el kesme ihtimali yok oldukça güvenli.

bebek-odası-hazırlıkları9

Son olarak komidini kaldırdım ve buraya bir kitap okuma köşesi ekledim. Odadaki en keyifli değişiklik de bu oldu sanırım. İki büyük kırlent yaptırıp yere attım ve kitaplığımızı buradan sipariş verdim bir haftada hazırlandı ve ulaştırıldı…

bebek-odası-hazırlıkları10

Son olarak çok beğendiğim bir bebek oyun odası fikrini de paylaşmak isterim. Ayna yerde ve güvenli monte edilmiş, raflar bir bebeğin alabileceği boyutta. Oyuncak sayısı az tutulmuş ve seçici davranılmış.

bebek-odası-hazırlıkları11
Chilhood101

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here