Başka Toprakların Renkleri

0
982

Anne-baba olmak hayata bambaşka bir bakışısı ile bakmak demek… Bugün size bu farklı bakış açısının yarattığı harika bir proje ile tanıştırmak istiyorum. Malezya’ya bir iş seyahatine giden Barış babanın oğlu Toprak’a bir kartpostal alıp yazması ile başlıyor tüm hikaye..

Minik oğluna gönderdiği kartpostal ulaşıyor ve bir hatıra oluyor.

Sonra aile yakın çevresinden, gittikleri seyahatlerde, Toprak için kartpostal yollamalarını rica ediyorlar. Sonra fikir büyüyor neden başkaları da yollayamasın diyorlar ve neden sadece Toprak için olsun tüm çocuklar için olsun diyorlar…

Bir bebekle dünya ile ilgili bir tecrübeni paylaş, o tecrübeler biriksin, büyüyünce dünyayı gezerken o tecrübelerin birikimiyle gezsin.” diye düşünüyorlar. Bu düşünceyle fikir daha da büyüyor. Toprak gibi nicelerine bu güzel mesajlar ulaşsın ve daha çok kişi kartpostal yollayabilsin diye bir web sitesini kuruyorlar. Bundan sonra gelecek olan yüzlerce kartpostalın saklandığı online bir arşiv colorsofotherlands sitesinde toplanmaya başlıyor. Anne Simge ve Barış babanın düşündüğü bu harika proje ile Toprak’a dünyanın dört bir yanından kartpostallar geliyor, her birinde bir başka mesaj, bir başka ülke var..

Bir günde 11 kartpostal gelince, postacı amcanın da dikkatini çekiyor bu durum.

Kendisi Toprak’la tanışıyor ve onun bir bebek olduğunu öğrendiğinde oldukça şaşırıyor. Sitede en ilginç kartpostallardan bir tanesi de babaannesinden gelen şu kartpostal. Amsterdam’a giden babaannesi üzerindeki fotoğrafı çok fark etmeden bu kartpostalı yollamış torununa:)

gunesanne_toprak2

Malum kartpostal ve mektup artık kullanmayı çok tercih etmediğimiz iletişim biçimleri, aslında bu proje ile unutulmaya yüz tutmuş bu güzel kültürü canlandırmak gerçekten harika bir fikir. Haydi siz de gittiğiniz ülkeden veya yaşadığınız yerden bir kartpostal yollayın Toprak’a…

Adres: Toprak UZUNHAN Tophanelioğlu Cad. No:56 Köşk Sitesi B4/12 Koşuyolu, Üsküdar,İSTANBUL 

Toprak’ın kartpostallarını buradan görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here