Bağbozumu ve Urlice Bağcılık

0
1581

Kızların doğumunda düşündüğüm bir fikir ile başladı yolculuk.. Amacım iki tane yaşlandırabileceğim şarap bulmak ve 18. yaş günlerine kadar saklayıp  kızlara sürpriz yapmaktı.. Bu konuyu epeyce araştırdıktan sonra yıllandırılacak şarabı ancak yurtdışından bulabileceğim sonucuna varıp bu hayali başka bir bahara ertelemiştim.

Geçen hafta HtHayat’ta Zeren Somunkıran öyle güzel anlatmış ki sonbaharı ve bağbozumunu… Bu sonbahar da benim ilk bağbozumu mevsimimdi. Bağbozumunda Urlice Bağcılık’a misafir oldum ve onlardan bağcılığın hikayesini dinledim.

Öncelikle belirtmekte yarar var; Urla 8000-9000 yıldır şarapçılık yapılan bir bölge. Bunun nedeni ise toprak; yarımada killi-kireçli, ıslak bir toprak yapısına sahip, dolayısıyla sulama yapılmadan doğal tarım ile bağcılık yapılabiliyor.

Urlice Bağcılık Urla’da 2006 yılında faaliyete başlamış, sımsıcak bir bağ çiftliği burası. Cabarnet üzümleri ağırlıklı 40 dönümlük bu bağ çiftliğinde amaç; California tarzı çok yoğun şaraplar üretmek..

bagbozumu-urlice-bagcilik

bagbozumu-urlice-bagcilik2

Şarap yapımına geçmeden önce bağbozumunun nasıl gerçekleştiğinden bahsedelim. Hangi üzümden ne zaman bağbozumu yapılacağını belirleyebilmek için düzenli ölçümler yapılıyor. Bağbozumunun ne zaman yapılacağına dair neler ölçümleniyor?

  • Şeker oranına bakılıyor çünkü şeker alkol oranını belirliyor.
  • Asiditeye bakılıyor çünkü şaraba belli bir tazelik veriyor. Belli bir asidite olmazsa bu şarap baygın deniyor.
  • Çekirdek olgunluğuna bakılıyor. Çekirdekler çiğnendiğinde çıtırdıyor mu yoksa yeşil mi? O da tanenlerin olgunlaşıp olgunlaşmadığını belirtiyor, tanen dediğimiz şaraba o buruk tadı veren madde. Onun olgun olması lazım, yeşil tanenli toplanırsa hep buruk olur şarap yumuşama olmaz.

Şarap üretimi nasıl yapılıyor? 

Beyaz şarap üretiminde üzümler serin havada toplanıyor ve kırılıyor. Üzümler kırıcıda kırılıyor ve prese giriyor burada suyu kabuktan ayrılıyor. Mahzene alınıyor ve fermantasyon başlıyor.

Kırmızı şarap ise farklı bir süreçten geçiyor. Üzümler kırılıyor ve büyük tanklara alınıyor, burada fermantasyon başlatılıyor. Kabuklar, cibre hala şıranın içinde. Renk üzümlerde kabukta; maserasyon denen bu süreçte üzüm rengini kabuktan alıyor ve aynı zamanda fermantasyon oluyor. Fermantasyon sırasında sürekli ısı kontrolü yapılıyor. Fermantasyon bitince, bütün o kabuktaki maddeler şıraya geçince yeni şarap mahzene alınıyor.

bagbozumu-urlice-bagcilik4

İlk önce şıralar Çelik tanklara alınıyor, sonra Fransa’dan ithal edilen ahşap fıçılarda 18 ay kadar dinlendiriliyor şaraplar.

Filtrelenen şarp hemen satılabilir ama bu süreçlerden geçerse şarap gövdelenir damakta yağlı bir tad bırakır.. Butik şarapçılıkta, şaraplar tortu yavaş yavaş çöksün diye uzun bekleme ve fermantasyon süreçlerinden geçer.

Çiftlikte doğal bir mahzen var; soğutma sistemine gerek yok, toprak altında bulunan mahzen zaten soğuk. Burada asmaların yetiştiği toprağa dokunma şansım oldu toprak ıslak ve şahane..

bagbozumu-urlice-bagcilik5

Diyelim ki yarın bir bağ evi aldınız ve üretime başladınız, bağlar ancak 3 yıl sonra mahsul alınır hale geliyor. İlk yıl hiç ürün alınmıyor. İkinci yıl kökler gelişsin isteniyor ve ancak üçüncü yıl ufak bir mahsul alınabilir…

bagbozumu-urlice-bagcilik7

İlk olarak beyaz üzümler olgunlaşıyor. Sonra merlot ve shiraz geliyor, Cabarnet en son.

Şarap nasıl saklanmalı?

Şarabın yatay olarak saklanması ve mantara değmesi gerekiyor, mantar ıslak kalmalı ki kuruyup hava almasın. Mantar hep ıslak olmalı. Yoksa şarap okside olur. Şaraplar ısının değişmediği bir yerde saklanmalı. Buzdolabında saklamak kurutur. Evde minik bir depo veya Bodrum’da saklanabilir..

bagbozumu-urlice-bagcilik8
Urlice Bağcılık’tan kızlar için Cabarnet Savignon, yaşlandırabileceğimiz şaraplar aldık. Sonunda fikrimi hayata geçirebildiğimiz için çok mutlu oldum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here