Sonbahar yaprakları ile amerikan servis yapımı

0
1092

Her sonbahar yeşil, sarı, kırmızı ve kahverenginin dansını izlemek için gezerim ormanları; bu yıl uğrak duraklarımdan biri Atatürk Arboretumu’ydu, mutlaka gezmenizi sonbaharı bir de orada izlemenizi öneririm.

Bu şarkı sonbaharın nazlı nazlı dökülen yapraklarını sevenler için..

 

Sonbahar yaprakları ile amerikan servis yapımı;

Sonbaharı öyle çok seviyoruz ki yaprakları keşfetmeyi ve keşfederken de oynamaya doyamıyoruz ailecek, evet itiraf ediyorum ben de kızlar kadar çok seviyorum:) Bu aktivite ile amacımız evde de bize sonbaharı yaşatacak amerikan servisler yapmak bu sayede hem mevsimi anlamak, anlatmak hem de küçük parmakları çalıştırmaktı.

Bu mini aktivite için;

  • Şeffaf yapışkanlı kağıt; kırtasiyelerden temin edebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla birlikte parktan toplayacağınız istediğiniz renkte ve boyda yapraklar.
  • Farklı renkte simler. Simleri kullanmadığınız bir tuzluğun içine koyarsanız hem birden boca olmaz hem de simle süslemek de eğlenceli bir aktivite haline dönüşebilir.

Öncelikle yapışkanlı şeffaf kağıtları kestik. Biz 30*90cm ebatında kestik, bunun 45cmlik kısmına yaprakları yapıştırıp diğer 45cmlik kısmını yaprak yapıştırdığımız kısmın üstüne yapıştırdık. Siz tercih ettiğiniz ebatlarda kesebilirsiniz

cocuk_oyun_aktivite

Şeffaf yapışkanlı kağıdın 45cmlik bölümüne Nisan yaprakları istediği şekilde yapıştırdı, sonra simleri tuzluk yardımı ile hem yaprakların üstüne hem de aralara serpiştirdi. Hem yaprakları toplarken hem de dizerken sonbaharın nasıl bir mevsim olduğunu, hangi doğa olaylarının yaşandığını, sonbaharda karşılaşabileceğimiz renkleri konuştuk.

cocuk_oyun_aktivite2

Simleri ektikten sonra diğer 45cmlik kısmı, yaprakları yapıştırdığımız bölümün üzerine yapıştırdık ve amerikan servisimiz hazırlanmış oldu ve ilk servisimiz mandalina olarak gerçekleşti.

cocuk_oyun_aktivite3

Zaman kavramını tamamen öğrenmemize epeyce vakit var, o yüzden her fırsatta bugün günlerden ne, hangi aydayız, hangi mevsimdeyiz, bundan sonra hangi ay ve mevsim var bunları tekrarlıyoruz. Haftasonu, haftaiçi farkını konuşuyoruz. Konuşmak zaman konusundaki öğrenmeye zemin hazırlıyor.

Diğer sonbahar oyun önerilerini buradan görebilirsiniz, keyifli oynamalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here