2 yaş bebek gelişimi

0
964

İki yaşından gün alan Cemre artık bir bebek değil, çocuk olma yolunda hızla ilerliyor:) Evde konuşulan her şeyi çok net anlıyor, özellikle konu kendisiyle ilgiliyse. Sorulara cevap veriyor, hoşlanmadığı bir şey olunca itiraz ediyor ona bebek demek haksızlık olur değil mi?

2_yas_bebek

Konuşma: Emzik ağzında dolaştığı için daha az konuşuyordu. Son bir kaç ayda emziği azalttık hatta gündüz dönemi için bıraktık. Konuşmada çok hızlı bir gelişim oldu. Yanında sürekli konuşan bir ablası olduğu için de pek şanslı, sürekli yeni kelimeler öğreniyor.

Hareket Kontrolü epeyce arttı. Eskiden oradan oraya koşarken sık sık düşüyordu, artık daha az düşüyor.

Oyunlar: Şarkı söylemeyi ve dans etmeyi seviyor. En sevdiği oyunlar; saklambaç, kovalamaç, pilates topu üzerinde zıplamak, oyun hamurundan pasta yapmak, renkli kağıtlara resim yapmak. Resimden kastım boyalarla renkleri keşfetmek. Son zamanlarda ikili yapbozlar yapmaya başladık. Şurada bu ay bebekleri için yapboz önerilerini bulabilirsiniz. Haftasonları zamanımızı daha çok açıkhavada geçirmeye özen gösteriyoruz, bu kızlara çok iyi geliyor.

Bu ay ilk kez tiyatroyu deneyimledik. Artık onu Nisan ile birlikte götürebileceğim.

Evde ablası olduğu için akşamları kitap okuma rutinimiz var tamamını dinlemese de yanımızda oturup kulak misafiri oluyor, bazen o da eline bir kitap alıp sayfalarını çevirip resimlerine bakıyor.

Yemek: Genel olarak yemeyi seviyor olsa da ara ara yemek seçiyor. Henüz sebze ile arası pek şahane değil. Nisan da böyleydi, anaokulunda ıspanak yemeğini sevdi. O yüzden deniyorum ama sıkıntı yapmıyorum, dönemsel olarak yemek tercihleri değişebiliyor.

İnatlaşma özellikle bu yaş çocuğunda işe yaramıyor, o yüzden biraz daha suyuna gitme yolunu deniyorum. Bir şeyi yapmak istemiyorsa ona zorla yaptırmak imkansız, o yüzden bazen arka yollardan dolanıyorum. Mesela üstünü giymek istemiyorsa ‘giyin giyin’ diye üstüne gitmiyorum, bir hikaye kitabı açıyorum onu anlatırken yavaş yavaş deniyorum veya oyunlaştırıyorum. Her parça giydiğinde birşey olması gibi oyunlar uyduruyorum.

Bazen durup dururken üstünü çıkarıyor kızmıyorum çünkü bir şekilde üstünü çıkarmayı da öğreniyor, giydirmek bazen zor olsa da bu da onun için bir öğrenme süreci.

Kendi kendine ellerini yıkamasına izin veriyorum, o kendi yıkıyor çok kirli ise beraber üzerinden geçiyoruz.

Cemre biraz şanslı, evde büyük bir ablası olduğu için çizgi filmlerle daha erken tanıştı. Her gün izlemiyor olsak da günlük izleme limitimiz 30 dakika, bunun üzerine çıkmıyoruz.

Bazen istekleri yerine gelmeyince yüksek direnç gösterebiliyor, ağlayabiliyor. Bu gibi durumlarda eğer sınır koyulması gereken bir konu değilse biraz daha rahat davranıyorum. Onu da rahatlatmaya çalışıyorum, ağlamasına engel olmuyorum, yanında kalıyorum, duygularını anlatmaya biraz onun dış sesi olmaya çalışıyorum. En sakin sesimle onunla konuşuyorum. ‘Evet biliyorum şu an onu istiyorsun ama maalesef mümkün değil bu. İstersen biraz ağlayabilirsin, istersen sarılalım biraz’ diyorum. Sonra sakinleşmesi ve kendine gelmesi için ona zaman tanıyorum. Ağlaması kendini regüle etmesine destek oluyor.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi bu bizim evdeki hayat, her bebek farklı gelişim gösterebilir, ilgi alanları farklı olabilir.  Bebeği 24 ay civarında olan sevgili anneler, sizler neler yaşıyorsunuz? Önereceğiniz pratik çözümler olur mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here