Pratik Zeytinyağlı Enginar Yemeği Tarifi

0
1301

Kıbrıs enginarı çıkmış ve tazgahlarda yerini almış. Biz İstanbul’lular enginarı Ege’lilerin deyimiyle ‘çanak usulü’ pişirmeyi biliriz. Enginarın çanak kısmını yeriz. İstanbul’da yoğun olarak çanak enginar satılır, üstüne garnitür eklenir ve pişirilir. Bu garnitürde kullanılan patates bence enginarın tadını biraz geriye atar.

Geçtiğimiz yıl, 4 ay geçirdiğimiz kısa İzmir maceramda deneyimdiğim kadarıyla enginarın hiç bir yeri çöpe atılmaz. Ama Ege’de enginarın her yeri makbuldür, sapından yaprağına her şeyi tüketilir. Bir enginar dolması vardır ki dillere destandır, efsanedir. Tarfine ayrıca enginar severler için burada yer vereceğim.

İzmir’de öğrendiğim en keyifli lezzetlerden biri taze soğan-dereotu birlikteliği ve bunların özellikle zeytnyağlılara kattığı lezzet. Şeker koymasanız dahi taze soğan yemeklere şekerimsi bir tad veriyor.

İzmir usulüne paralel zentinyağlı enginar yemeği tarifi için gerekli malzemeler;

  • Yarım demet taze soğan
  • 6 adet enginar
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 demet dereotu
  • 3 ortaboy havuç
  • 2 adet limon

Yemeğin tarifi: 

2 limonu limonluğa sıkarak hazır edin. Orta boy yayvan bir tencerede en az yarım çay bardağı zeytinyağını ilave edin. Orta ateşte yemeği pişirilirse daha lezzetli oluyor. 3 adet havucu kare kare doğrayarak öncelikle yağda biraz kavurun. Minik minik dilimlediğiniz yarım demet taze soğanı,  yağ ve havuç karışımı ile biraz döndürün.  Taze soğan naiftir ocağın altını çok açarsanız yapışabilir. Soğanlar gözünüze çok gelmesin az sonra eriyecek.

Tencereyi kenara alın, bu sırada enginarları da kare kare doğrayabilirsiniz. Enginarları da tencreye ekteyin ama ekler ekmelez üstüne hemen limonu da ilave edin ki hızlıca kararmasın.

Birkaç kez karıştırın, ocağın ateşini küçültün, orta ateşte en az 15-20 dakika pişirin. Tadarak pişip pişmediğini kontrol edin.

Yemek için hazırladığım mini videoyu da seyredebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here