Çocukla İstanbul; Miniatürk ve Pierre Loti

0
828

2003’te açılan Miniatürk’e çocuklar doğmadan gitmek kısmet olmamıştı. Adı Miniatürk olduğu için burayı adı gibi mini maketlerden oluşan küçük bir yer sanıyordum, ama pek de öyle değilmiş. 60.000 metrekarelik oldukça büyük bir alana kurulmuş Miniatürk.

Öncelikle açık alanı gezdik. Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli Manastırı’na, Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı gibi eserler de yeniden canlandırılmış. Biz yetişkinler için ilginç ve farklı ama çocuklar için değil tabiki:) 5 ve üzeri çocuklar için yapılar daha anlamlı olabilir.

Kızlar için eğlenceli bölüm mini ulaşım araçlarını keşfetmek oldu. Karada uzun bir tren yolu boyunca giden mini tren, mini arabalar, gölet içinde yüzen mini vapur ve gemiler.

çocukla-istanbul-miniaturk

Sonra çocuklara parkı gezdiren bir mini tren keşfettik ve alanı bir de onunla çufçufladık.

çocukla-istanbul-miniaturk2

Giriş alanında hemen sağda oldukça büyük bir çocuk parkı var; trombolinde epeyce zıpladı, labirentte kayboldu, atlıkarıncaya bayıldı. Miniatürk içindeki çocuk parkının bu kadar büyük ve keyifli olacağını tahmin etmemiştim. Ziyaretimizde biz görmemiştik ama çocuklara farklı masallar anlatan bir de masal ağacı varmış.

çocukla-istanbul-miniaturk3

çocukla-istanbul-miniaturk4

Alan büyük olduğu için atıştırmalık bir şeyler yemek için için restoran ve kafe seçenekleri mevcut. Kızlar bayılıyorlar bu jetonlu oyuncaklara ama AVM’ye gitmeyi sevmiyorum, o yüzden açık havada bulunca hem onlar mutlu oluyor hem de ben…

çocukla-istanbul-miniaturk5

Uzun zamandır içinizde yanan bir Pierre Loti hasreti varsa Miniatürk’teyken oraya çok yakın olacaksınız. Pierre Loti’nin keyifli manzarası dışında çocuklar için ilginç bir yanı yok. Çay bahçesinde birer yudum çay içip güne burada güzel bir gün batımı ile son verebilirsiniz.

Gitmek isterseniz adres ve tarif bilgileri burada yer alıyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER