İstanbul Oyuncak Müzesi

0
1682

İstanbul Oyuncak Müzesi 2005 yılında yazar Sunay Akın tarafından kurulmuş. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin örneklerinin sergilendiği müze Göztepe’de tarihi bir köşkte yer alıyor.

Müze kapalı mekan olduğu için özellikle havanın kötü olduğu zamanlar için de oldukça güzel bir alternatif. Girişteki zürafa ve renkli ahşap askerler sizi içeriye davet ediyor.

istanbul-oyuncak-muzesi1

Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pekçok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın aldığı oyuncakları getirerek İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kurmuş.

Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılıyor. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış.

Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklaması. Müze üç kuşağın birarada zaman geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekan. Nine/dede, anne/baba çocuklarla birlikte bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkarabilirler..

Müzede haftasonları çeşitli etkinlikler de düzenleniyor; müzikli çocuk oyunları gibi… Farklı yaş grupları için seramik veya ahşap boyama atölyeleri mevcut. Tüm etkinlikler için müzenin sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Mesela bu Pazar ‘Evvel Zaman İçinde’ aldı müzikli bir çocuk oyunu 3 yaş ve üzeri için sahneleniyor olacak. Saat 14.00’de. Havanın kapalı olacağını düşünürsek keyifli bir alternatif olabilir. Bizim gittiğimiz gün ahşap boyama atölyesi vardı ona katıldık.

oyuncak-muzesi2

Akabinde de harika bir Hacivat-Karagöz tiyatrosu izledik.

oyuncak-muzesi3

Müzenin alt katında yemek ihtiyaçları için.bir kafetarya mevcut.

Müzenin açık adres ve tarif bilgilerini şuradan görebilirsiniz. Keyifli gezmeler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here