Zambra; İspanyol Çingenelerinin Dansı

0
812

İspanya’ya 1492’de gelen çingeneler Sacre Monto’ya gelip yerleşir ve geldikleri yere çok iyi uyum sağlarlar. İspanya’ya geldikleri yıl Granada kuşatılmıştır, Çingeleri şehre sokmazlar. Onlar da şehre giremeyince yamaçları kazar kendilerine mağaralardan barınaklar yaparlar ve yüzyıllardır orada yaşamaya devam ederler.

Ama nehrin öteki tarafına geçmeleri ve İspanyollar ile evlenmeleri yasaktır. Bu halk neşeli, müziği seven bir halktır. Küçük enstrümanlar çalarlar; keman, klarnet gibi.. Daha sonra İspanya diktatörlükten kurtulup demokrasiye geçince hakları iade edilince artık çingeneler de İspanya turizmine talip olurlar.

zambra-ispanyol-dans

İspanyollar bu halkı keşfederler ve eğlencelerine çağırmaya başlarlar. Çingeneler bu eğlencelerde şarkı söyler dans ederler. İşte Çingelerin icat ettiği bu dansın adı Zambra’dır. 

zambra-ispanyol-dans2

Zambra dansı tepinerek yapılan daha sonraki Flamenko’yu yaratan bir dans türüdür. Tepinmenin sebebi de aslında protestodur, ülke ve yöneticiler bu yolla protestosu edilir. Az enstürüman vardır. Bu mağaralarda çingeneler aile olarak anne, görümce, kayınbirader bir mağarayı birlikte işletir, beraber dans ederler.

Bu gösterilerin düzenlendiği Albayzın, çok güzel bir eski Arap mahallesidir. Gösteriler bu mahallede yapılır, yaklaşık bir saat sürer. Upuzun dikey genişliği 2 metre olan bir mağarada, sandalyeler sağlı sollu dizilmiş durumdadır, dansçılar bu dar mesafede dans edeler. Hatta alan o kadar sıkışıktır ki bazı dansçıların etekleri de size değebilir. Eski zamanların İstanbul Sulukulesi gibidir Zambra  gösterileri.

Sizi danstan kısa kesitler izle başbaşa bırakıyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here