İkinci çocuğa hazır mısın?

0
1159

İki çocuklu olduğunu duyanlar ilk başta şaşırıyorlar, ben de genç göründüğümü düşünüp kendi kendimi avutuyorum, deli miyim neyim? Neyse, sonra ikinci çocukla ilgili sorular başlıyor tabi..

 • Kaç yaşında çocukların? 
 • 2 ve 3,5 yaşındalar
 • Aa daha bebekler, kız mı erkek mi? 
 • İkisi de kız
 • Araları çok yakınmış, ne kadar var ? 
 • (İç ses:Az evvel söyledim ya) 1,5 yaş
 • Aaa ne güzel, ama sizdeki de iyi cesaret doğrusu.. Bu kadar yakın olmaları yani.. (Bu cümlenin altında bir soru var, cevaplamak isteyene tabi.. ) 
 • (İç ses: İyi de cesaret olduğunu kim söyledi ki!!) Evet birlikte büyüyorlar ne güzel değil mi?
 • Çok iyi yapmışsınız valla, ben de düşünüyorum ama zor geliyor ikinci çocuk.. 
 • (İç ses: Bana mı diyorsun bunu?) Evet biraz zor özellikle ilk yıllar (İç ses: Yani benim şu an içinde bulunduğum yıllar oluyor kendileri:) 
 • Hiç biri erkek olsun istedin mi?
 • (İç ses: Valla siz sorana kadar düşünmemiştim. Acaba bu bir eksiklik mi? Düşünsem mi ki.. Neyse artık..) ??!!

Bu konuşmalar böyle sürer gider.. Evet sevgili okur, bence iki çocuklu olmak dünyanın en güzel şeyi olmakla birlikte aynı zamanda en zor işi. Hayıflandığımı sanmayın, sadece içimi döküyorum.

İki çocuklu evlerde hastalıklar iki kez, üç kez ya da dört kez yaşanabilir.

Büyük çocuk okuldan alır, küçüğe satar, küçük anneye, anne babaya bu hikaye bir daire şeklinde sürer, evdeki herkes mikropla yüzleşene kadar devam eder durur. Anne kişisi ise herkesi iyileştirmek, ilaç vermek, doktora götürmek, saatte bir ateş kontrol etmekten sorumludur.

İki çocuğunuz varsa bir karar vermeden önce iki kez düşünürsünüz. 

Örneğin çocuğunuzu okula yazdırmayı düşünüyorsunuz, bir kez düşüneceğinize iki kez düşünürsünüz. Geceler boyu uyuyamazsınız. Çünkü birine verdiğiniz hakları diğerine de sağlamak istersiniz. Adalet duygusu önemli bir duygudur, her daim kalpte olan.

Ve kıskançlık.. 

İki çocuğunuz varsa kıskançlık sizin hayatınızda vazgeçilmez bir duygudur. Her daim evde, her konuda hissedilir. Mesela anneye eve gidince ilk kim sarılacak konusu bile kıskançlık konusu olabilir. Bu duygu yaşandıkça onunla yaşamayı, baş etmeyi öğrenirsiniz ya da varlığına alışmayı..

Kime bakacağını şaşırmak, hep suçlu olmak

İki çocuğunuz varsa ve ikisi de konuşmayı öğrendiyse ”Anne bana bak’çılar” iki’lenir. Bu durumda hangisine bakacağınıza şaşırır kalırsınız. Kime bakarsanız diğeri kızar, kısaca siz hep suçlusunuz..

İki çocuğunuz varsa hangisini nasıl seveceğinizi, sevginizi nasıl göstereceğinizi şaşırırsınız..

Çünkü korkarsınız aslında. Birine yetememek yeterince zorken ikisine nasıl yeteceğim diye kara kara düşünür durursunuz.

Yüzünüzün bir yanı hep düşüktür. 

İki çocuğunuz varsa yüzünüzün bir yanı hep düşüktür. Çünkü yemekte biri yer diğeri yemez. Dışarı çıkarsınız biri düşer, biri coşar. Biri hasta olur diğeri iyidir ve bu döngü devam eder durur, o yüzden hep bir yan düşüktür işte..

İki çocuğunuz varsa eviniz dağınıktır…

Öyledir değil mi? Eğer toplu derseniz vallahi de billahi de inanmam:)

İki çocuğunuz varsa hayatınıza iki ayrı renk, iki ayrı karakter, evinize iki neşe kaynağı var demektir. Siz de karı-koca birer renkseniz birlikte bir gökkuşağı oluverirsiniz:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here