Richard Bach; Hipnozcu

0
931

Richard Bach hepimizin hayatına ”Martı” kitabı ile dokunmuştur. 1970’lerde yazdığı kitapta yem bulmak için uçmak yerine hızlı ve akrobatik uçmayı seçen Jonathan Livingston’ını bize tanıtmış ve bir martının hayatını paylaşmıştı..

Kendisi eski bir pilot olan Bach eserlerinin çoğunda uçmayı hem ruhani hem de felsefi yanlarıyla anlatır.

hipnozcu_kitap

Bach, Hipnozcu kitabında bilince, farkındalığa ve kendini tanımaya dair etkileyici bir iç yolculuğa çıkarıyor okuyucuyu. Jamie Forbes eski bir pilot ve artık eğitmendir. Yolcuğuluğunun başında bir hipnoz seansına denk gelir ve yaşadıklarına inanamaz. Sonra hiç uçak kullanmayı bilmeyen birinin bir uçağı indirmesine destek olur. Yolculuğu sırasında öyle kişiler ile karşılaşır ki Jamie; varsayılan uzay zaman, önermeler, algıladığımız gerçeklik konuları üzerine düşünmeye başlar. Kitap Forbes’un yolculuğun hikayesini konu almaktadır.

”Sürekli olarak vurguladığımız ifadeler sadece ifade değildir, onlar birer önermedir ve kabul ettiğimiz her önerme, içimizde daha derinlere kayar. Her önerme kendini pekiştirir.”

Ve tabi sonunda o bizim gerçekliğimiz olur.

”Bebekler her saniye bir şimşeğinkinden bile hızlı öğrenmelerine rağmen, işte bu nedenle o kadar çaresizdir. Doğdukları anda taşıdıkları ruh ikliminden, bizim uzay zaman algımıza uyum sağlayabilmek adına, kritik sayıda fazla önerme ile inşa edilmiş bir yapıyı kabul etme gereksinimi duyarlar” Bebeklerin uyumlanma sürecine hiç Bach gibi bakmamıştım..

Ben kendisini hayata farklı perspektiften bakan bir yazar olarak tanımlıyorum. Sonraki okuyacağım eseri Mavi Tüy olacak..

Dikkat:Bu yıl Yıldızlararası(Intersteller) ve üzerine bir de Paralel Evren(Coherence) filmlerini izlemiş ve uzay zaman-metafizik konularına dalmışsanız bu kitap  etkileyici olacaktır.

  • ”Neden buradayız?
  • İnsanlığın gerçek doğası uzay-zaman ile mi çevrili?
  • Yoksa yanılsamalarla dolu bir dünyada mı yaşıyoruz?
  • Peki bir gün tüm bu yanılsamaları gerçeklik olarak kabul etmekten vazgeçersek ne olur?
  • Sınırlarınızı zorlayacak kadar cesur musunuz ?”

Keşfetmek isterseniz Hipnozcu’yu mutlaka okuyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here